Ulga chorego

Choroba Alzheimera dotyka z roku na rok coraz większej liczby osób, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Pomimo rozwoju medycyny, możliwości przeciwdziałania rozwojowi omawianej choroby są niewielkie, a jej postępy szybkie. Tylko w 2019 roku w Polsce, rozpoznanie choroby Alzheimera i pochodnych, postawiono trzystu siedemdziesięciu dziewięciu tysiącom pacjentów, co było liczbą wyższą niż średnia przyrostu lat poprzednich. Co zrobić jeśli chory na Alzheimera pojawi się w naszej rodzinie?

Diagnoza i pierwsze kroki

Diagnoza choroby nie jest jeszcze wyrokiem, ponieważ jeśli schorzenie wchodzi dopiero w swą początkową fazę, można z powodzeniem hamować jego rozwój. Odbywa się to za pomocą działań rozwojowych, mentalnych oraz środków farmaceutycznych. Jeśli chodzi o działania rozwojowe należy dbać o to, by chory ciągle pracował umysłowo tj. czytał dużo książek, rozwiązywał łamigłówki i krzyżówki. Przede wszystkim chory musi mieć kontakt z ludźmi, najlepiej bliskimi.

Medyczne sposoby na hamowanie postępu choroby Alzheimera to podawanie odpowiednich leków. Na polskim rynku dostępne są donepezili hydrochloridum, rivastigminum, memantininum. Są one częściowo refundowane przez NFZ, dzięki temu można nimi dość tanio hamować rozwój tej groźnej choroby i jeszcze wiele lat cieszyć się z dość dobrego stanu naszego chorego krewnego. Istnieje jednak możliwość, iż diagnoza zostanie postawiona zbyt późno, w momencie gdy chory traci już pamięć, nie poznaje bliskich, dokonuje aktów przemocy i nie potrafi wykonać podstawowych czynności. Wówczas jest już za późno na delikatne działania hamujące i schorowany członek rodziny musi otrzymać profesjonalną opiekę.

Gdy jest źle

Nie każdy jest w stanie porzucić pracę, obowiązki i całodobowo zajmować się chorym na alzheimera, który przecież wymaga profesjonalnej opieki. Metodą na ulgę zarówno dla rodziny, jak i samego cierpiącego jest wówczas powierzenie go opiece placówek typu domy opieki alzheimer Warszawa. W stolicy naszego kraju znajduje się rekordowa liczba – około dwadzieścia ośrodków typu Dom opieki alzheimer. Połowa z nich to ośrodki publiczne, reszta domy prywatne, różniące się ceną, lecz także poziomem wykwalifikowania personelu.

Od decyzji rodziny zależy, do którego typu ośrodka odda swojego bliskiego. Należy jednak podkreślić, że prywatne domy opieki Warszawa i okolice to placówki na poziomie europejskim, dysponujące nowoczesnym sprzętem, dobrymi warunkami lokalowymi i wykwalifikowaną kadrą. Tam chory będzie miał zapewnione wręcz ekskluzywne warunki. Pobyt w ośrodku publicznym jest tańszy, jednak nie zawsze może być komfortowy dla cierpiącej osoby.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie