Co warto wiedzieć o szwach wchłanialnych?

Szwy wchłanialne stosowane są w medycynie od wielu lat. Pozwalają na zbliżenie na określony czas brzegów tkanek mających tendencję do szybkiego zrastania się. Zaletą nici chirurgicznych rozpuszczalnych jest to, że nie wymagają usuwania. Co więcej, po całkowitym rozpuszczeniu nie występują później odczyny zapalne.

Nici chirurgiczne rozpuszczalne – dlaczego są tak często wykorzystywane?

Nici chirurgiczne wykorzystywane są głównie w pracy chirurga. Korzystają z nich również pielęgniarki. Obecnie dostępne są szwy rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne. Można je zakupić w hurtowni medycznej w relatywnie niskiej cenie. Trzeba pamiętać o tym, że Szwy wchłanialne zawsze powinny być najlepszej jakości, ponieważ najistotniejsze jest zdrowie pacjenta. Dlatego warto zamówić je od sprawdzonego producenta. Nici wchłanialne są cenione na całym świecie. Mają one niepowtarzalne właściwości. Takie nici nie pozostawiają resztek materiału w zszytych tkankach. Jest tak, ponieważ działają płyny ustrojowe, a także aktywują się leukocyty, które są częścią układu odpornościowego. Warto zauważyć, że pozostałości rozpuszczającego się szwu są dla nich ciałem obcym. Zostaje ono usunięte przez komórki żerne. Szwy rozpuszczalne można zamówić praktycznie w każdej hurtowni medycznej w naszym kraju.

Co warto wiedzieć o niciach rozpuszczalnych?

Okazuje się, że samo wchłanianie się materiałów z nici chirurgicznej powoduje niewielki, ograniczony odczyn zapalny, lecz po zakończeniu tego procesu w miejscu przeprowadzenia zabiegu nie pozostają żadne substancje obce, które w wielu przypadkach drażnią okoliczne tkanki, a ponadto wywołują przewlekłe zapalenie. Trzeba wiedzieć o tym, że szwy wchłanialne są produkowane z materiałów naturalnych bądź syntetycznych. Co istotne, do naturalnych nici chirurgicznych zalicza się głównie catgut. Mowa tutaj o nici zrobionej z jelit baranich wykorzystywanej w wielu krajach. Tego typu materiał dostępny jest również w wersji chromowanej. Taka nić chirurgiczna ma dłuższy okres wchłaniania, co jest bardzo cenione w przypadku wielu zabiegów. Nice chirurgiczne są niezbędne w szpitalach, a także w przychodniach. Korzystają z nich także weterynarze. Dzięki niciom wchłanialnym można zszyć wiele ran.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie