Hibiskus – roślina wykazująca liczne właściwości prozdrowotne

Hibiskus jest pięknym kwiatem, który stanowi ozdobę wielu ogrodów. Nie każdy jednak wie, że ta roślina zawiera także mnóstwo cennych składników odżywczych korzystnie wpływających na zdrowie i urodę. Jakie hibiskus właściwości wykazuje? Dlaczego warto stosować napary z tej rośliny?

Hibiskus – roślina z rodziny ślazowatych

Malwa sudańska jest inną nazwą hibiskusa. Obecnie można wyróżnić ponad 220 gatunków tej rośliny, która wygląda niezwykle okazale. Ma bardzo duże efektowne kwiaty, które mogą przybierać różne barwy, począwszy od żółci, a skończywszy na głębokiej czerwieni. Oprócz walorów ozdobnych w malwie sudańskiej można znaleźć wiele składników odżywczych poprawiających kondycję organizmu.

Hibiskus zawiera bardzo dużo witaminy C, która jest łatwo przyswajalna przez organizm. Witamina C wykazuje silnie działanie antyoksydacyjne i doskonale wzmacnia odporność organizmu. Szczególnie spożywanie naparu jest polecane w okresie przeziębieniowym.

Hibiskus właściwości zdrowotne

W malwie sudańskiej można znaleźć wiele kwasów organicznych. Kwas cytrynowy działa przeciwwymiotnie, a także odtruwa. Kwas jabłkowy pobudza trawienie, a winowy działa przeciwzapalnie. Ze względu na występujący w tej roślinie kwas szczawiowy należy uważać z nadmiernym spożyciem naparu. Flawonoidy zawarte w hibiskusie usuwają wolne rodniki i działają moczopędnie.

W hibiskusie można znaleźć także dużą zawartość błonnika pokarmowego ułatwiającego trawienie i oczyszczającego organizm. Błonnik obniża także cholesterol oraz przeciwdziała wahaniom cukru we krwi. W wielu badaniach naukowych potwierdzono, że picie naparu z malwy sudańskiej pomaga w walce z nadmiarowymi kilogramami.

Malwa sudańska w kosmetyce

Roślina ta wykazuje nie tylko działanie prozdrowotne, ale korzystnie wpływa także na urodę. W kosmetykach najczęściej używany jest olej z nasion lub ekstrakt z hibiskusa. Te składniki można znaleźć w wielu produktach opóźniających starzenie.

Kosmetyki z malwą sudańską wygładzają skórę i redukują drobne zmarszczki. Można także rozjaśnić cerę i zredukować przebarwienia występujące na twarzy. Również osoby zmagające się z trądzikiem będą mile zaskoczone, używając kremów czy preparatów zawierających hibiskus.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie