Hibiskus, czyli kwiat malwy sudańskiej – najczęściej zadawane pytania

Hibiskus, nazywany też malwą sudańską, to jedna z popularniejszych roślin, które świetnie sprawdzają się jako główny składnik smacznych i zdrowych napojów. Jakie jest jej pochodzenie i główne właściwości lecznicze? Czy picie malwy sudańskiej może być szkodliwe? Jak przygotować herbatę z hibiskusa?

Skąd pochodzi hibiskus?

Hibiskus – znany nie tylko jako malwa sudańska, ale też ketmia bądź róża chińska – to krzew o pięknych kwiatach. W zależności od odmian przyjmują one barwę niebieską, fioletową, czerwoną, białą lub pomarańczową. Ta znana od wieków roślina pochodzi z rejonów Azji, a konkretnie z Tajwanu i Chin. Z powodu nie tylko pięknego wyglądu, ale przede wszystkim licznych właściwości i możliwości zastosowania, hibiskus uprawia się dziś na całym świecie – poza obszarami azjatyckimi można go spotkać w Afryce, Ameryce i Europie.

Hibiskus właściwości – jakie zalety ma malwa sudańska?

Niewątpliwie malwa sudańska polecana jest przede wszystkim ze względu na swoje możliwości w zakresie lecznictwa. Roślina posiada cenne składniki, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Hibiskus wykazuje bowiem właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antybakteryjne. Pomaga również w trawieniu, przemianie materii, wspiera proces zrzucania zbędnych kilogramów, chroni narządy układu pokarmowego, oczyszcza organizm, korzystnie działa na cerę i kondycję włosów.

Czy zawsze można stosować hibiskus?

Chociaż hibiskus pomaga poprawić zdrowie i urodę, to jego stosowanie w niektórych przypadkach bywa niewskazane. Są to oczywiście szczególne sytuacje i dotyczą one przede wszystkim ciężarnych kobiet, pacjentów z wrzodami żołądka i osób, u których badanie wykazało zaniżony poziom ciśnienia krwi. W takich wypadkach zastosowanie jakiegokolwiek leku, suplementu diety, preparatu czy naparu – w tym m.in. właśnie z malwy sudańskiej – wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak przyrządzić herbatkę z hibiskusa?

Przepis na tradycyjną, przyrządzaną u nas herbatę z hibiskusa jest bardzo prosty. Susz z kwiatów malwy sudańskiej zalewamy po prostu wrzątkiem, przykrywamy i parzymy przez 5-10 minut. Całość możemy posłodzić ulubionym składnikiem, np. miodem, stewią, ksylitolem lub cukrem trzcinowym. Warto wiedzieć, że z hibiskusa przygotujemy również napój na zimno. Wówczas susz zalewamy kilkoma łyżkami chłodnej wody i odstawiamy, a po 2 dniach dosładzamy. Ciekawymi dodatkami, które orzeźwią napój zwłaszcza w letnie dni, będzie mięta, cytrusy i pokruszony lód.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie