Diagnoza ultrasonografią dopplerowską

Coraz większa grupa ludzi zdaje sobie sprawę, że dbanie o własne zdrowie i profilaktyka mają duże znaczenie. Dodatkowo wzrasta świadomość faktu, że wczesne wykrycie problemów zdrowotnych jest kluczem do szybkiego wyleczenia. Dotyczy to również chorób układu krążenia, które są schorzeniami cywilizacyjnymi – ze względu na zmianę stylu życia i diety. Jakie znaczenie w profilaktyce schorzeń tego układu ma ultrasonografia dopplerowska? Kiedy warto udać się do lekarza i później przeprowadzić diagnostykę przy pomocy tego sprzętu?

Jakie schorzenia można diagnozować, wykorzystując ultrasonograf dopplerowski?

Ultrasonografia dopplerowska pozwala na badanie przepływów wewnątrz naczyń krwionośnych. Z tego tytułu jest jednym z ważniejszych narzędzi diagnostycznych w przypadku miażdżycy kończyn dolnych oraz zakrzepicy, również zakrzepicy żył głębokich. Przeprowadzenie testów wykorzystujących ten aparat pozwala również na wykrycie anomalii w naczyniach krwionośnych w ważnych narządach wewnętrznych, a nawet gdy chodzi o tętnice i żyły w sercu. To bardzo uniwersalne i mało inwazyjne narzędzie do przeprowadzania skutecznej diagnostyki.

Na jakie objawy ze strony układu krążenia warto zwrócić uwagę?

W przypadku schorzeń układu krążenia warto zwrócić uwagę na wczesne objaw, które nie zawsze łączone są z tymi jednostkami chorobowymi. Wszelkiego rodzaju zawroty głowy czy omdlenia powinny być, zatem zgłaszane do lekarza pierwszego kontaktu, tak samo bóle głowy, które pojawiają się często i nie chcą zniknąć po zażyciu leków przeciwbólowych. Uczucie zimna czy mrowienia w kończynach dolnych, po dłuższym siedzeniu w jednej pozycji również może być objawem problemów z żyłami.

Profilaktyka chorób układu krążenia – nie tylko diagnoza wykorzystująca ultrasonograf dopplerowski

Choroby układu krążenia w znaczącej większości powodowane są złą dietą połączoną z brakiem aktywności fizycznej. To zmiana w tych dwóch aspektach jest kluczowa w tym, aby pozbyć się pierwszych objawów ze strony układu krążenia.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie