Gurmar – właściwości

Gurmar lub gymnema sylvestre to roślina, która wywodzi się z Indii. W języku hindi „gurmar” znaczy „niszczyciel cukru”. Roślina jest integralną częścią indyjskiej sztuki uzdrawiania — Ajurwedy.

Czym jest gymnema sylvestre?

Roślina Gymnema sylvestre działanie ma wszechstronne, ale gurmar – „niszczyciel cukru”, zyskał swój przydomek ze względu na jego wpływ na metabolizm cukrów. Uważa się, że pomaga zwalczać cukrzycę i może pomóc w utracie wagi. Ma zdolność chwilowego tłumienia smaku cukru na języku.

Gymnema sylvestre składniki

Ekstrakty są zwykle wytwarzane z liści, chociaż w medycynie tradycyjnej zastosowanie znajdują również korzenie. Jednym z najważniejszych składników liści są saponiny. Saponiny to cząsteczki, które pomagają rozpuszczać substancje oleiste i są stosowane w kosmetykach, farmaceutykach oraz jako dodatki do żywności.

Mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zwalczać raka, ale mogą również niszczyć czerwone krwinki. Saponiny znajdujące się w liściach rośliny (saponiny triterpenowe) nazywane są kwasem gymnemowym i odpowiadają za ich antysłodkie właściwości.

Gymnema sylvestre działanie

Gurmar blokuje słodki smak cukru i sztucznych słodzików, takich jak sacharyna, aspartam i cyklaminian. Jednak nie wpływa na inne smaki. Uważa się, że gurmar łączy się z kubkami smakowymi w naszym języku i blokuje interakcję z cukrem. Efekt ten ustępuje po około 40 minutach.

Gymnema sylvestre wpływa na poziom cukru we krwi, pomaga obniżyć poziom cukru, zwiększając ilość insuliny we krwi i aktywując mechanizmy, dzięki którym organizm wykorzystuje i przechowuje glukozę.

Ekstrakt gurmar wspiera uwalnianie insuliny z komórek beta trzustki poprzez aktywację kinaz białkowych i interakcję z kanałami wapniowymi. Pomaga również w syntezie preproinsuliny, która pomaga utrzymać stały poziom przechowywanej insuliny w komórkach beta.

Gurmar redukuje tłuszcze we krwi — kwas gymnemowy spowalnia skurcz jelita cienkiego, zmniejszając w ten sposób wchłanianie niektórych substancji, takich jak glukoza i tłuszcz.

Ekstrakt z gurmaru zmniejsza aktywność lipazy trzustkowej, enzymu, który może rozkładać tłuszcz, dzięki czemu zostaje on wchłonięty przez jelita, dlatego aktywność ta jest potencjalnie korzystna w zapobieganiu otyłości.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie