Dezynfekcja pomieszczeń – konieczność czy poprawa komfortu?

W obecnych czasach dezynfekowanie ciała, sprzętów, pomieszczeń nabrało zupełnie innego znaczenia w porównaniu z podejściem do tematu jeszcze dwa lata wcześniej.
Takie terminy jak sterylizacja, czy dezynfekcja kojarzyły się z salami operacyjnymi, gabinetami zabiegowymi i generalnie z zagadnieniami związanymi ze służbą zdrowia. Obecnie sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń, systemy do dezynfekcji to pojęcia, które wdarły się do świadomości większej części społeczeństwa.

Czym jest ozon i czy można przy jego pomocy skutecznie sterylizować pomieszczenia?

Ozon naturalnie występuje w atmosferze (w warstwie ozonowej), cząsteczka ozonu posiada trzy atomy tlenu, co odróżnia ją od O2, którym oddychamy na co dzień.Ozon jest bardzo aktywnym związkiem, wchodzącym w reakcję z innymi substancjami. Dlatego też jego skuteczność w zwalczaniu patogenów (między innymi: bakterii, wirusów i grzybów) jest bardzo wysoka.

Ta forma tlenu, która w zbyt wysokim stężeniu jest szkodliwa dla zdrowia, wykorzystywana jest powszechnie do sterylizacji pomieszczeń, wnętrz samochodów, a także klimatyzacji.

Jak przebiega sterylizowanie ozonem?

Do ozonowania potrzebny jest specjalistyczny Sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń (generator ozonu wykorzystujący promienie UV) oraz zazwyczaj zespół fachowców z odpowiednim doświadczeniem.

Sterylizowanie ozonem wnętrz mieszkalnych, biurowych, komercyjnych to pewna i sprawdzona metoda na radzenie sobie z obecnością patogenów w zabudowanej przestrzeni.W zależności od stopnia zanieczyszczenia wnętrza, intensywności przykrych zapachów, często spowodowanych pleśniami, wilgocią, zagrzybieniem ozonatory pracują od jednej do kilkunastu godzin.

Ozonatory i ich rodzaje

Generatory ozonu zwane ozonatorami można podzielić między innymi ze względu na ich zastosowanie. Rozróżniamy w tym zakresie: ozonatory domowe, przemysłowe, medyczne oraz ozonatory do produktów żywnościowych.Różnice pomiędzy nimi dotyczą przede wszystkim wydajności, rozmiaru generatora i wielkości powierzchni, do której jest przeznaczony.Można także podzielić ozonatory powietrza na wytwarzające ozon z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia generowanego w urządzeniu oraz tzw. przedmuchowe.

Należy pamiętać, że sterylizowanie ozonem jest bezpieczne dla środowiska, w pełni ekologiczne, następuje bez użycia związków

chemicznych obecnych w większości procedur dezynfekcyjnych.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie