Badanie nasienia, czyli właściwie czego?

Skierowanie na badanie nasienia czeka w końcu każda parę, która od dłuższego czasu bezskutecznie stara się o ciążę. Jednakże sam zwrot „badanie nasienia” jest dość niejasny, ponieważ nie wskazuje na to, jakie parametry będą sprawdzane.

Podstawowe badanie nasienia Kraków

Badanie podstawowe obejmuje szereg czynników: objętość, pH, wygląd, czas upłynnienia, lepkość, koncentrację i liczbę plemników, ich ruchliwość, żywotność, prawidłowość budowy z odsetkiem zniekształceń, obecność aglutynacji, bakterii, leukocytów oraz komórek spermatogenicznych. Jest to badanie wykonywane wedle aktualnych wytycznych WHO, która podaje także przedziały prawidłowych wartości.

Jest to badanie, które powinno być wykonywane 2 razy w odstępie od 2 tygodni do 3 miesięcy. Największą wartość diagnostyczną mają te badania, które jak najbardziej odbiegają od normy – małe odchylenia wcale nie muszą oznaczać problemów z płodnością.

MSOME – Badanie nasienia Bielsko-Biała

Technika MSOME, czyli motile sperm organelle morphology examination, skupia się na poznaniu budowy anatomicznej plemnika. Można go obejrzeć w 6000-8000-krotnym powiększeniu, dzięki czemu łatwiej dostrzec wszelkie odchylenia od normy morfologicznej. W tym badaniu skupia się przede wszystkim na wielkości i liczbie wakuoli – jeśli są duże, to istnieje ryzyko zaburzeń integralności materiału genetycznego. To badanie nasienia wykonuje się szczególnie w przypadku poronień, niepłodności idiopatycznej oraz mężczyzn z teratozoospermią.

Test integralności chromatyny

To badanie nasienia pozwala na określenie liczby plemników z nieprawidłowym, pofragmentowanym materiałem genetycznym. Badanie stosowane w przypadku niepłodności idiopatycznej, problemów z implantacją zarodka, niskiego odsetka plemników z prawidłową budową lub brakiem ciąży mimo prawidłowych parametrów spermy.

Test HBA

Ten test pozwala określić ile plemników jest w stanie zapłodnić komórkę jajową. Wskazaniem jest niepłodność idiopatyczna oraz zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

Stres oksydacyjny

To stosunkowo nowy parametr, jednak wart uwagi. Pewna ilość reaktywnych form tlenu jest konieczna by utrzymać komórki przy życiu i zapewnić prawidłowość procesów, jednak nadmiar prowadzi do obniżenia płodności.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie