Zapalenie żył, znane również jako zakrzepowe zapalenie żył, jest stanem zapalnym, który powoduje obrzęk, zaczerwienienie i ból w okolicach żył. Chociaż zapalenie żył może wystąpić w dowolnym miejscu w organizmie, najczęściej dotyczy żył kończyn dolnych. W tym artykule przyjrzymy się objawom zapalenia żył, przyczynom i sposobom leczenia.
Zapalenia żył objawy – jakie są?
Najczęstsze objawy zapalenia żył to ból i tkliwość w okolicach żył, zaczerwienienie i obrzęk skóry, gorączka, zmęczenie. Jeśli zauważysz te objawy, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ zapalenie żył może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica. Bezwarunkowo każde z nasilonych objawów nie powinno być bagatelizowane. Nie należy również wdrażać leczenia na własną rękę, ponieważ może to przynieść więcej szkód. Jeśli czujesz, że z Twoimi żyłami jest coś nie tak – umów spotkanie w gabinecie lekarskim, aby odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i podjąć się zaleconego leczenia.
Zapalenie żyły objawy a przyczyny
Zapalenie żył jest spowodowane utrudnieniem przepływu krwi przez żyłę. Czynniki ryzyka obejmują m.in. długi okres unieruchomienia, urazy, palenie papierosów, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, otyłość. Osoby starsze mają także większe ryzyko zapadalności na ten stan. Wraz z upływem lat organizm człowieka staje się słabszy i podlega mniej wydajnym procesom regeneracyjnym. Nie oznacza to jednak, że problem zapalenia żył dotyczy wyłącznie osób zaawansowanych wiekiem. Przypadłość może pojawić się u każdego, bez względu na lata.
Pomoc – zakrzepica leczenie
Zapalenie żył jest poważnym stanem, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica. Jeśli zauważysz objawy zapalenia żył, jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, skonsultuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie i leczenie zapalenia żył może pomóc uniknąć powikłań. Leczenie zapalenia żył obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych, leków przeciwzakrzepowych, kompresję elastyczną i w niektórych przypadkach leczenie antybiotykami. Pamiętaj, że jedynym zalecanym sposobem leczenia jest kontakt z lekarzem specjalistą. Pomoże on dobrać optymalną terapię, która będzie dopasowana do danej sytuacji. Warto także wskazać, że ten artykuł nie jest w żadnym stopniu poradą medyczną.