Żylaki powrózka nasiennego i ich leczenie

Pośród męskich dolegliwości jednymi z tych, które dotykają młodych mężczyzn są żylaki powrózka nasiennego. Ta dolegliwość jest dość częsta, jednak ze względu na fakt, że zwłaszcza w początkowym stadium nie daje wielu objawów, panowie czasem przez lata nie mają o nich pojęcia.

Żylaki jako przyczyna niepłodności

Żylaki powrózka nasiennego bardzo często wskazywane są jako przyczyna męskiej niepłodności. Powrózek nasienny obejmuje bowiem nasieniowody, jak również żyły i tętnice odpowiedzialne za ukrwienie męskich narządów a także mięśnie. Powstanie żylaków powoduje nieprawidłowy przypływ krwi, zwłaszcza jej odpływ z jąder. Niezwykle często dolegliwości występuje po lewej stronie, czego powodem są różnice w budowie anatomicznej. Nieprawidłowy obieg krwi bezpośrednio przykłada się na wzrost temperatury jąder, z to z kolei na nieprawidłową produkcje plemników i wynikającą z tego faktu obniżoną płodność panów. Ponadto, zwłaszcza w dalszym stadium schorzenia, mogą również powodować problemy z erekcją.

Jak wykryć żylaki powrózka?

Jest kilka sposobów, aby wykryć Żylaki powrózka nasiennego wyglad genitaliów bowiem, zwłaszcza w początkowej fazie tej dolegliwości nie zmienia się, a co za tym idzie nie daje żadnych podstaw do diagnozowania. Wielu mężczyzn przez długi czas nie odczuwa żadnych dolegliwości, a o schorzeniu dowiaduje się przy okazji innych badań, na przykład związanych właśnie z problemami z zajściem w ciążę przez kobietę. Obecnie bowiem coraz częściej po kilku miesiącach bezskutecznych starań zalecane jest zbadanie również mężczyzny. Są one wykrywane na przykład podczas wykonywania USG męskich narządów lub podczas badania palpacyjnego. Żylaki w średnim i większym stadium są widoczne często gołym okiem, jako niewielkie guzy zlokalizowane na tylnej ścianie jąder. Jednakże takie ich umiejscowienie sprawia, że większość panów nie jest w stanie samodzielnie ich dojrzeć.

Jak leczy się żylaki powrózka?

Leczenie żylaków powrózka uzależnione jest przede wszystkim od stopnia ich zaawansowania. Zazwyczaj jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który umożliwia uzyskanie odpowiedniego światła żył i przywrócenie prawidłowego obiegu krwi. Im bardziej zaawansowane stadium, tym większe ryzyko powikłań, dlatego panowie powinni regularnie zgłaszać się na badania kontrolne, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne problemy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie