Hibiskus: poznaj jego moc

Niewiele osób wie, że malwa sudańska to tak prawdę hibiskus. Roślina ta pochodzi z Sudanu i znana jest najbardziej z pięknych, jasnoróżowych oraz białych kwiatów.

Hibiskus właściwości

Malwa sudańska ma wiele zalet zdrowotnych, ponieważ hibiskus jest bogaty w różne witaminy i minerały, takie jak witamina C i witamina A. Zawiera również flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, pomagającymi chronić przed wolnymi rodnikami. Kiedyś liście tej rośliny stosowane były w medycynie tradycyjnej, aby zmniejszać stan zapalny i leczyć problemy trawienne. Co ciekawe, kwiaty hibiskusa mogą być stosowane w leczeniu niektórych chorób skóry.

Jednak powyższe właściwości to nie wszystko. Hibiskus to prawdziwe bogactwo rozmaitych zastosowań, dlatego powinien znaleźć się w każdym domu. Wiadomo również, że roślina poprawia krążenie i obniża wysokie ciśnienie krwi, co jest niezwykle ważne w przypadku tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Ponadto kwiaty hibiskusa zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który nie tylko reguluje poziom cukru we krwi, ale również pozwala uporać się z zaparciami.

Hibiskus i jego skład

Główną grupą związków wchodzących w skład kwiatów hibiskusa są kwasy organiczne, które stanowią od 15 do 30% składu rośliny. Należą do nich: kwas cytrynowy, jabłkowy i winowy.

Malwa sudańska jest również źródłem polifenoli, które są ważnymi składnikami o właściwościach przeciwutleniających, stąd tyle korzyści zdrowotnych za sprawą regularnej suplementacji.

Podsumowanie najważniejszych informacji

Zadem podsumowując najważniejsze informacje: wiadomo, że napary i ekstrakty z kwiatów hibiskusa pomagają regulować ciśnienie krwi, obniżają poziom cholesterolu i wspomagają oczyszczanie tętnic ze złogów. Dodatkowo hibiskus ma również działanie antybakteryjne i może pomóc wzmocnić odporność organizmu. Ze względu na wiele korzyści zdrowotnych hibiskus jest często stosowany w herbatach ziołowych i suplementach. Wpływa to na trawienie i pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Oczywiste jest, że hibiskus to roślina o szerokim spektrum cennych właściwości, co czyni go popularnym wyborem zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Z tego właśnie powodu hibiskus wchodzi również w skład kosmetyków, takich jak peelingi do twarzy i peelingi z kwasami owocowymi, ze względu na jego zdolność do zmniejszania widoczności porów i poprawiania tekstury skóry.

Zatem, jak łatwo zauważyć możliwości malwy sudańskiej są nieocenione!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie