Choroby żył

Żylaki to bardzo poważna choroba układu krwionośnego. Dotyka ona przeważnie kobiet, a przejawia się pieczeniem i bólem kończyn, obrzękami nóg, łydek i stóp, pajączkami. Choroba ta nazywana jest chorobą cywilizacyjna, ponieważ spowodowana jest głównie otyłością, mało aktywnym fizycznie, siedzącym trybem życia. Może być przekazana w genach.

Jak pracują żyły?

Żyły, którymi odpływa krew połączone są w dwa układy, powierzchowny i głęboki. Większość krwi odpływa żyłami głębokimi, które biegną pomiędzy mięśniami , natomiast żyły układu powierzchownego biegną w tkance podskórnej. Największymi żyłami układu powierzchniowego jest żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa. Między tymi dwoma układami istnieją połączenia w postaci żył przeszywających.Krew, która wraca z kończyn dolnych do serca poprzez układ urządzeń tłoczących i ssących, powoduje wyciskanie i przesuwanie się jej w żyłach. Cofaniu się krwi zapobiegają zastawki. Kiedy żyły chorują, krew nie może swobodnie krążyć, a zwiększające się ciśnienie napiera na ścianki.

Jak wyglądają żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych maja postać sznurów, kłębów i splotów. wypełnione są krwią, a stopień wypełnienia zależy od pozycji w jakiej znajdują się kończyny. Ich wielkość i rozległość zależy od stopnia zaawansowania choroby zwanej przewlekłą niewydolnością żylną. Przy rozwijającej się chorobie żylaków kończyn dolnych mogą występować na kończynach zgrubienia i owrzodzenia.

Przewlekła niewydolność żylna- co to za choroba?

Przewlekła Niewydolność żylna to choroba spowodowana nadciśnieniem żylnym. Przyczyną wystąpienia tej choroby jest długotrwałe siedzenie z podgiętymi kolanami, albo stanie. Na chorobę tą są narażone najbardziej osoby, które pracują codziennie w takich pozycjach. Innymi przyczynami może być uszkodzenie zastawek przez proces zapalny, czy wsteczny odpływ krwi żylnej.Przy przewlekłej niewydolności żylnej występują skurcze i ból kończyn dolnych. Przewlekła niewydolność żylna to również efekt przebytych innych chorób, takich jak zakrzepica żylna.

Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić do różnych ciężkich chorób, a nawet do śmierci.

Osoby, które maja objawy związane z przewlekła niewydolnością, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza, którzy skieruje ich na badania mające określić stan w jakim znajdują się żyły osoby badanej.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie