Jak wygląda leczenie endometriozy?

Endometrioza to choroba układu rozrodczego, która przeważnie występuje u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Badania wskazują, że nawet 15% populacji może na nią chorować. Warto zaznaczyć, że stosuje się leczenie objawowe, ponieważ jej przyczyna nie została dokładnie zbadana.

Czym jest endometrioza?

Należy pamiętać, że endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych. Cechuje się przede wszystkim występowaniem endometrium nie tylko w jamie macicy, ale też w innych miejscach. Nie ulega wątpliwości, że to kobiety w wieku rozrodczym są najbardziej narażone na zachorowanie. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki po menopauzie. Endometrioza przyczynia się do pogorszenia jakości życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Trafnie wskazuje się, że to w jamie otrzewnowej lokalizują się ogniska endometriozy. Mogą być jednak obecne także w innych miejscach. Chodzi tu przede wszystkim o szyjkę macicy, srom oraz sklepienie pochwy.

Objawy choroby

Warto pamiętać, że lokalizacja ma istotny wpływ na to, jakie endometrioza daje objawy. Leczenie endometriozy powinno być prowadzone pod okiem doświadczonego lekarza. Na wszystkie zmiany hormonalne zachodzące w trakcie cyklu menstruacyjnego reagują ektopowe komórki endometrium, które umieszczone są w innych narządach. Właśnie dlatego może się pojawić przewlekła reakcja zapalna. Warto wspomnieć, że u niektórych pacjentów endometrioza może bez żadnych objawów przebiegać wiele lat.

Pomoc medyczna

Czasami kobiety nie szukają pomocy medycznej, ponieważ objawy nie są nasilone. Czasami podczas rutynowych badań udaje się wykryć chorobę. Niestety brak dolegliwości nie oznacza, że endometrioza nie wyrządzi krzywdy w organizmie. Jak dotąd nie zostały poznane dokładne przyczyny powstawania endometriozy. Eksperci zgodnie wskazują, że czynniki genetyczne, środowiskowe i autoimmunologiczne mają udział w rozwoju schorzenia. Należy zaznaczyć, że Leczenie endometriozy polega głównie na łagodzeniu objawów choroby.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie