Trycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Trychologia to dziedzina medycyny, która stosunkowo niedawno zdobyła popularność. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jej temat, zwłaszcza że coraz szersze grono pacjentów kwalifikuje się do badań i leczenia skóry głowy i włosów.

Co to jest trychologia?

Trychologia należy do interdyscyplinarnych nauk, których przedmiotem działań są włosy oraz skóra głowy. Specjalista tej dziedziny bada więc i diagnozuje problemy związane z tymi elementami ludzkiego organizmu. Trychologia z każdym rokiem wzbudza coraz większe zainteresowanie pacjentów.

Warto podkreślić, że trycholog to specjalista, który działa zarówno w obszarze medycznym, jak i kosmetycznym. Oznacza to, że w zależności od potrzeb skupia się na czynnościach leczniczych lub na zabiegach związanych z pielęgnacją włosów. Ważnym celem pracy trychologa jest również profilaktyka.

Najczęstsze choroby włosów i skóry głowy

Do klinik (np. Trychologia Śląsk) zgłaszają się pacjenci z rozmaitymi dolegliwościami skóry głowy oraz pogarszającym stanem włosów. Najpowszechniejszy problem to łysienie o różnorodnym podłożu. Trycholog zajmuje się również osobami, u których kondycja fryzury uległa pogorszeniu wskutek urazu mechanicznego lub chemicznego.

Poza stanem włosów częstym problemem trychologicznym są choroby skóry głowy. Tu przede wszystkim wymienić trzeba łupież i łuszczycę. Trycholodzy pomagają także uporać się z łojotokowym zapaleniem skóry i nadmiernym przetłuszczaniem.

Trychologia Śląsk – o czym pamiętać przed wizytą?

Przed wizytą w klinice trychologii na Śląsku warto trzymać się kilku zasad, które pomogą specjaliście w ocenie stanu włosów i skóry głowy. Przede wszystkim konieczne są ograniczenia dotyczące pielęgnacji. Warto wstrzymać się z farbowaniem i innymi zabiegami kosmetycznymi przynajmniej tydzień przed spotkaniem ze specjalistą.

Na dobę przed wizytą należy zrezygnować z mycia głowy, gdyż produkty obciążą włosy i nie pozwolą na prawidłową diagnozę. Oznacza to, że niedozwolone jest również zastosowanie suchego szamponu. Nie można też stylizować fryzury za pomocą lakierów, pianek, lokówki czy suszarki.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uroda