Zastosowanie malwy sudańskiej

Malwa sudańska cieszy się w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem. Jest to roślina, która posiada piękne i charakterystyczne kwiaty, dlatego od razu rzuca się w oczy. To właśnie w celach ozdobnych jest uprawiana w wielu krajach na świecie.

Czym jest hibiskus?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że do zaparzenia smacznej herbaty można wykorzystać Hibiskus właściwości mogą Cię zaskoczyć. Warto mieć na uwadze, że hibiskus obniża ciśnienie krwi, a także wzmacnia układ immunologiczny. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne, moczopędne oraz przeciwzapalne. Normalnie kwiaty malwy sudańskiej występują w miejscach wilgotnych oraz nasłonecznionych. Chodzi tu przede wszystkim o Indie, Malezję oraz kraje Afryki Północnej. Jest to jednak roślina, którą można uprawiać także w mniej sprzyjających warunkach, czyli między innymi w Polsce. Znacząco różnić między sobą mogą się gatunki tej niepowtarzalnej rośliny. Nie da się ukryć, że wyróżniającą częścią są właśnie kwiaty. W kolorze czerwono-purpurowym występują najbardziej klasyczne płatki, ale odmiany w kolorze niebieskim lub fioletowym też można bez większego problemu znaleźć. Można śmiało powiedzieć, że ekstrakt z kwiatów hibiskusa wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości. Należy pamiętać, że najwięcej prozdrowotnych składników zawierają kwiaty.

Zalety rośliny

Hibiskus to nie tylko polifenole i flawonoidy, ale również kwasy organiczne oraz witamina C. Flawonoidy wykazują silne działanie przeciwzapalne, natomiast polifenole to znane przeciwutleniacze. W medycynie ludowej już od dawna wykorzystywany był hibiskus. Pomaga oczyszczać organizm z toksyn, a do tego znacząco pobudza przemianę materii. Wykazuje także działanie przeczyszczające oraz moczopędne, dlatego zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie. Napar z hibiskusa powinny pić regularnie osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Roślina działa przeciwmiażdżycowo, a do tego pomaga uregulować pracę wątroby. Duża zawartość witaminy C sprawia, że hibiskus działa także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Można śmiało powiedzieć, że w przypadku przeziębień oraz infekcji sprawdzi się fenomenalnie. W okresie jesienno-zimowym zachorowalność na grypę jest zwiększona, więc to wtedy najlepiej pić napar z hibiskusa. Herbatkę z hibiskusa mogą również przetestować osoby, które się odchudzają. Przyspiesza trawienie, a także zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ekstrakt z kwiatów znajduje się w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie