Zaburzenia lękowe- choroba, której absolutnie nie należy się wstydzić i z którą trzeba toczyć wieloletnie batalie

Zaburzenia lękowe należą do chorób, z którymi bardzo trudno żyć. Choć, nie prowadzą one bezpośrednio do śmierci, to znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nerwica prowadzi do tego, że życie jest mniej kolorowe i pozbawione radości.

Czemu nerwica odbiera ludziom radość z życia?

Po pierwsze dlatego, że nie widzą oni jego pozytywnej strony, a dostrzegają jedynie tę negatywną. Po drugie z powodu tego schorzenia mają nieco obniżoną samoocenę. Nie widząc dla siebie szans na awans zawodowy lub społeczny, wolą się izolować od innych.

Po trzecie nerwica doprowadza do tego, że chory ma wiecznie ściśnięty żołądek, często boli go głowa i ma poczucie odrealnienia, oderwania od rzeczywistości. Toteż osoby zmagające się z nerwicą lubią upewniać się w przekonaniu, że się im coś niebawem stanie. Lęk jest tak silny, że mają nawet obawy, iż mogą umrzeć.

Jakie są jeszcze inne symptomy nerwicy?

A choćby podwyższony puls i kołatanie serca. To częsty objaw zaburzeń lękowych. Jest to o tyle problematyczne, że te wszystkie anomalie zdrowotne to nie kwestia rzeczywistej poważnej choroby, a raczej oznaka tego, że organizm w jakiś specyficzny dla siebie sposób, próbuje się bronić przed głęboko skrywaną traumą.

Do typowych objawów nerwicowych zalicza się też uczucie ściskania w gardle bezsenność, zmianę nastrojów, bóle w klatce piersiowej, omdlenia, senność w ciągu dnia oraz duże zmęczenie. Te wszystkie dolegliwości mają somatyczne podłoże i są ściśle powiązane z ludzką psychiką. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że mają one czysto neurologiczny charakter.

U kogo najczęściej dochodzi do rozwoju zaawansowanych zaburzeń lękowych?

Po pierwsze u osób, które mają niską samoocenę i wiele kompleksów. One jeszcze mocniej od innych boją się krytyki i niepochlebnych komentarzy. Po drugie na zaburzenia lękowe cierpią także pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową. U nich fobie i nagłe zmiany zachowania to norma. Nerwicę mają też pacjenci, którzy byli ofiarami przemocy domowej lub molestowania seksualnego.

Leczenie nerwic w Gliwicach- czym wyróżniają się tamtejsi lekarze na tle innych?

Po pierwsze leczenie nerwic w gliwicach jest ukierunkowane na podmiotowość, a nie przedmiotowość. Do każdego pacjenta podchodzi się w sposób mocno zindywidualizowany. Po drugie tamtejsi specjaliści uważają, iż w pacjencie z zaburzeniami lękowymi trzeba widzieć przede wszystkim osobę wołającą o pomoc, a nie człowieka przepełnionego egocentryzmem i nadmierną życiową ambicją. Po trzecie gliwiccy terapeuci są zdania, że sama farmakologia to za mało, aby skutecznie pozbyć się nerwicy. I potrzeba bardziej urozmaiconych metod, by zniwelować skutki lękowych zaburzeń.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie