Tajemnicza roślina o szerokim spektrum działania

W dzisiejszych czasach sporo osób cierpi z powodu rozmaitych dolegliwości bólowych lub procesów zapalnych, które trwają u niektórych latami. Nie zawsze łatwo dobrać odpowiedni lek, a nawet jeśli uda nam się złagodzić jedną dolegliwości to długotrwałe stosowanie tabletek może dać efekty uboczne, dlatego warto stosować profilaktyczne działania, które pomagają zapobiegać pojawieniu się niektórych chorób, zwłaszcza jeżeli podejrzewamy, że możemy mieć skłonności genetyczne do zapadania na takie choroby jak cukrzyca czy nowotwór.

Gymnema sylvestre liście o gorzkim smaku

Natura dała nam mnóstwo wspaniałych prezentów, które możemy wykorzystywać w farmakologii i w swoim jadłospisie. Jedną z nich jest tajemniczo brzmiąca nazwa gymnema sylvestre. To roślina, która rośnie w lasach tropikalnych południowych Indii i południowo-wschodniej Azji, ma szerokie zastosowanie używa się jej się jako środka przeczyszczającego, przeciwgorączkowego, moczopędnego, wymiotnego. Udowodniono również, że wzmacnia pracę serca.

Może być świetnym remedium na walkę z cukrzycą, ponieważ życie jej liści powoduje brak zdolności czucia słodyczy w smaku, a co za tym idzie hamuje apetyt na słodycze. Gymnema sylvestre to pnącze podobne do winorośli. Ma drobne kwiaty i eliptyczne, podłużne liście. Liście, które trafiają do pacjentów po wysuszeniu są bezwonne i rozdrobnione mają intensywny, gorzki smak. Ich spożycie stymuluje pracę trzustki, zwiększa się wydzielanie insuliny i blokują receptory smakowe szczególnie gorzki i słodki.

Dla kogo gorzkie liście?

Dzięki zawartości chromu w tej niezwykłej roślinie poziom insuliny pozostaje na prawidłowym poziomie. Może być stosowana również przez osoby zdrowe, które chciałyby zmniejszyć swój apetyt na słodycze. Nie jest jednak przeznaczona dla osób, które nie mają ukończonych 20 lat, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.

Rezultaty i działanie

Najlepsze efekty przynosi systematyczne stosowanie. Jeśli chcemy natychmiastowych efektów, dobre rezultaty daje połączenie liści gymnema sylvestris z zieloną herbatą, ponieważ zielona herbata ma intensywne właściwości antyoksydacyjne. Efekt jest widoczny już po pierwszym spożyciu. Oczywiście rezultaty będą najbardziej widoczne u osób, które są chore od dłuższego czasu. Rzecz jasna, w przypadku zniszczonej trzustki jej regeneracja jest znacznie trudniejsza.

Warto pamiętać o prawidłowym profilaktyce i stosowaniu naturalnych metod w swoim leczeniu, które nie wywołują efektów ubocznych, a mogą przynieść zauważalną poprawę zdrowia.