Przyczyny zakrzepicy żył

Najpopularniejszymi chorobami wśród społeczeństwa są choroby układu krążenia. Zakrzepica żył to choroba żylna zakrzepowo-zatorowa, która dotyczy szczególnie kończyn dolnych. Jest ciężka do zdiagnozowania, ponieważ połowa przypadków przebiega bezobjawowo.

Zakrzepica żył głębokich

Choroba występuje zazwyczaj jako powikłanie wielu przewlekłych chorób, takich jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca a także wiele innych. Podczas choroby dochodzi do powstania zakrzepu w żyle, który w znaczący sposób utrudnia przepływ krwi. Zakrzepica może występować jako powikłanie pooperacyjne lub poporodowe i dotyczy głównie kończyn dolnych oraz miednicy. Jest to bardzo groźna choroba, ponieważ może prowadzić do zatoru tętnicy płucnej.

Przyczyny zakrzepicy żył

Okoliczności wystąpienia choroby mogą być różne. Najczęściej występuje ona po złamaniach lub przebytych zabiegach chirurgicznych. Na zakrzepicę szczególnie narażone są kobiety po 40. roku życia, które są zagrożone zmianami żylakowatymi żył. Choroba rozwija się także u osób w średnim wieku, które nie uprawiają sportu, ponieważ z wiekiem ściany żył są coraz mniej elastyczne i powstają zgrubienia, co prowadzi do powstawania w nich skrzepów. Zakrzepica może być także skutkiem ubocznym zażywanych leków, które drażnią śródbłonek żył. Problemy z krążeniem występują również u osób, które posiadają złe nawyki. Do tego typu zachowań należy zakładanie nogi na nogę, a także uzależnienie od papierosów, kawy czy alkoholu.

Zapalenie żył objawy

Najbardziej widocznym symptomem zakrzepicy jest znaczny obrzęk kończyny. Dodatkowo w miejscu procesu zakrzepowo-zapalnego jest obecny ból. Zakrzepica może przebiegać także bezobjawowo, do momentu aż nie dojdzie do uwolnienia skrzepu do krwiobiegu i jego osadzenia. W tym przypadku może dojść do nagłego uszkodzenia narządu, a tym samym życie osoby jest zagrożone. Jak wspomniano wcześniej, zakrzepica żył może prowadzić do zatorowości płucnej, a w takim przypadku może wystąpić gorączka, duszności i kłujący ból w klatce piersiowej.

Zapobieganie zakrzepicy

Z zakrzepicą żył nikt nie chce mieć do czynienia, dlatego warto dbać o zdrowy styl życia: uprawiać sport, pić dużo wody i ograniczyć używki. Osoby po zabiegach chirurgicznych powinny brać zastrzyki przepisane przez lekarza prowadzącego.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie