Co trzeba wiedzieć o ultrasonografii dopplerowskiej?

Ultrasonografia dopplerowska cieszy się rosnącą popularnością. To badanie, które od wielu lat jest na liście tych najczęściej wykorzystywanych przez lekarzy. Nie można się temu dziwić, bo takie usg ma długą listę zalet. Co trzeba o nim wiedzieć? Co jest ważne?

Ultrasonografia doppler – pełne bezpieczeństwo

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ultrasonograf dopplerowski wykorzystuje ultradźwięki, które nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia człowieka. Z tego powodu badanie jest bezpieczne i można je bez obaw powtarzać wielokrotnie nawet w krótkim czasie. Ultrasonografia dopplerowska nie wymaga podawania środków przeciwbólowych czy znieczulenia. Nie wiąże się z żadną inwazyjną ingerencją w organizm człowieka, a co za tym idzie, nie wymaga rekonwalescencji i nie ma ryzyka powikłań po badaniu. Ultrasonografia dopplerowska może być wykonywana u osób w każdym wieku i w każdej kondycji i z całą pewnością można powiedzieć, że nie spowoduje ona żadnych dalszych komplikacji, bo jest w pełni bezpieczna.

Bez bólu

Ultrasonograf dopplerowski to urządzenie diagnostyczne, którego nazwa brzmi bardzo poważnie. W rzeczywistości jednak może on być wykorzystywany do przeprowadzania badań, które nie wiążą się z bólem. Pozwala ono na zbadanie stanu naczyń krwionośnych, ale bez konieczności ingerowania w ich strukturę, jak ma to miejsce np. przy koronarografii. USG dopplerowskie wykorzystuje zjawisko fizyczne, którym jest efekt Dopplera. Polega ono na zmianie częstotliwości fali wysłanej przez obiekt względem fali rejestrowanej przez inny obiekt. Dochodzi do niej, jeśli obiekty te poruszają się względem siebie. Właśnie dlatego badanie pozwala na to, by całkowicie bez bólu sprawdzić przepływy naczyń i żył. Elementy morfotyczne żył odbijają falę ultradźwiękową od siebie. Następnie przechwytuje ją odbiornik, który na tej podstawie jest w stanie przedstawić w sposób graficzny kierunek i prędkość przepływu krwi względem głowicy. Interpretacją obrazu zajmuje się lekarz, który na jego podstawie ocenia stan naczyń.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie