Badanie nasienia, znane też jako seminogram, jest wykonywane po to, aby można było ocenić nie tylko jakość samych plemników, ale również wydzieliny prostaty oraz pęcherzyków nasiennych. Kojarzy się przede wszystkim z jednym z badań pozwalających na ustalenie przyczyn niepłodności. Wykonuje się je jednak również chcąc potwierdzić ojcostwo.
Co bada seminogram?
Celem badania nasienia jest ustalenie, w jakim stanie znajdują się plemniki, wydzielina prostaty, a także pęcherzyki nasienne. Bada się przy tym nie tylko ich budowę, choć właśnie z tą częścią badania nasienia wiązane są duże nadzieje. Osoba przeprowadzająca seminogram stara się też odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest koncentracja plemników. Zwykle analizowana jest więc liczba plemników przypadająca na 1 mililitr nasienia. Nie bez znaczenia są jednak również te wnioski, które dotyczą ruchliwości plemników. Ocenie podlega pokonywana przez pojedynczy plemnik droga, co może być cennym wsparciem przy próbie zobrazowania jego zachowania przy próbach zapłodnienia komórki jajowej.
Jak wygląda przygotowanie do badania? Jak już wspomniano, choć o badaniu nasienia mówi się przede wszystkim w kontekście diagnostyki przyczyn niepłodności, nie jest to jedyny powód, który uzasadnia jego przeprowadzenie. Pacjent jest proszony o poddanie się badaniu także wtedy, gdy pojawia się potrzeba ustalenia ojcostwa. Przygotowanie do badania nie należy do skomplikowanych, należy jednak liczyć się z tym, że podczas przeprowadzania wywiadu mogą paść pytania uważane za co najmniej niestandardowe.
Chyba najczęściej przytaczanym przykładem jest w tym kontekście pytanie o częstotliwość wytrysków w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Inne są już znacznie bardziej standardowe i dotyczą przede wszystkim przebytych oraz aktualnie przechodzonych chorób, używek, po które się sięga, przyjmowanych regularnie leków i innych problemów ze zdrowiem. Warto odpowiadać na nie wyczerpująco nie tając nawet tych objawów, które nam samym wydają się mało istotne. Każda odpowiedź może mieć duże znaczenie dla dalszej diagnostyki.