Diagnostyka niepłodności

Niepłodność to stan, o którym można mówić w sytuacji, gdy po roku odbywania regularnych stosunków bez używania środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciążę. Ponadto należy zastanowić się nad diagnostyką niepłodności w sytuacji, gdy kobieta ma nieregularne cykle miesięczne lub gdy ma nieprawidłową budowę macicy, lub endometriozę.

Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet?

Problem niepłodności dosięga coraz więcej młodych kobiet. Wynika on przede wszystkim z zaburzeń gospodarki hormonalnej, w tym chorób tarczycy. Należy zastanowić się nad diagnostyką niepłodności w sytuacji, gdy kobieta ma zaburzenia w owulacji, nieregularne cykle oraz gdy wzrasta poziom pustych pęcherzyków Graffa.

Ponadto zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą mieć związek z nadmierną masą ciała lub problemami z układem podwzgórzowo-przysadkowym. W takim przypadku Diagnostyka niepłodności powinna rozpocząć się od odpowiednich badań hormonalnych oraz USG, aby wykluczyć inne przyczyny niepłodności u kobiety.

W jaki sposób przebiega diagnostyka niepłodności u kobiet?

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, na początku należy wykonać wszystkie badania pod względem hormonalnym oraz podstawowe badania ginekologiczne. Lekarz powinien przeprowadzić odpowiedni wywiad, w którym zaczerpnie informacji na temat aktywności seksualnej kobiety, przyjmowanych przez nią lekach oraz regularności cyklów miesiączkowych.

W diagnozowaniu niepłodności bardzo ważną rolę odgrywa przeszłość chirurgiczna, w tym wszelkie operacje, które wykonywane były w obrębie macicy. Kluczową rolę stanowi również przeszłość położnicza, w tym wcześniejsze ciąże oraz ich przebieg. Lekarz powinien również zaczerpnąć informacji na temat przebytych chorób partnera kobiety, aby wykluczyć możliwość niepłodności z jego strony.

Jakie rodzaje niepłodności wyróżniamy u kobiet?

Pierwszym z rodzajów jest niepłodność pierwotna, która związana jest z niemożnością zajścia w pierwszą ciążę. Może mieć ona uwarunkowania genetyczne. Drugim z rodzajów jest niepłodność wtórna, która występuje w sytuacji, gdy kobieta ma problemy z zajściem w ciążę pomimo posiadania już jednego lub kilkorga dzieci.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie