Przyczynami problemów z zajściem w ciążę są coraz częściej zaburzenia immunologiczne. Jeśli zostaną wykryte dość wcześnie i zaczną być leczone, tym większe są szanse na to, że kobieta zajdzie w ciążę. Niepłodność immunologiczną leczy się za pomocą immunostymulacji i metodą immunomodulującą. Oba te sposoby poprzedzone są szczegółową analizą.
Zaburzenia immunologiczne a płodność
Układ immunologiczny, czyli odpornościowy, chroni organizm każdego człowieka przed patogenami i szkodliwym działaniem przeróżnych czynników. W niektórych przypadkach może zdarzyć się jednak, że układ ten zwraca się przeciwko człowiekowi i zamiast go bronić, atakuje i zaburza pracę całego organizmu. Doprowadzić może do niepłodności immunologicznej.
Immunologia rozrodu a wiek kobiety
Coraz częstszym problem par, które starają się o dziecko, jest niepłodność immunologiczna. Ma ona bezpośredni związek z odkładaniem decyzji o posiadaniu dziecka na później i ze starzeniem się społeczeństwa. Wpływ wieku na płodność jest bardzo duży, ponieważ kobiety w wieku średnim, około 45-go roku życia są o połowę mniej płodne niż kobiety w wieku 25 lat.
Jakie choroby autoimmunologiczne wpływają na płodność?
Najpopularniejsze choroby autoimmunologiczne, które wpływają na płodność kobiety, są wszelkie zaburzenia pracy tarczycy. Aby zwiększyć szanse zajścia w ciążę należy jak najszybciej podjąć leczenie. Choroby autoimmunologiczne bardzo często łączą się z innymi chorobami. Kobiety, które chorują na Hasimoto, są narażone na poronienie o wiele bardziej niż kobiety zdrowe. Immunologia rozrodu polega na tym, że zaburzenia immunologiczne upośledzają cały proces zapłodnienia, implantacji zapłodnionego jaja płodowego.Do poradni immunologicznej zgłosić się powinny wszystkie pary, które mają już stwierdzoną niepłodność, często borykają się ze stanami zapalnymi, a także doświadczyły nawykowych poronień. W klinice takiej przeprowadzona będzie diagnostyka niepłodności immunologicznej. Po otrzymaniu wyników badań lekarz ustali plan leczenia.