Wspomaganie odchudzania

Wiele osób marzy o zgrabnej sylwetce. Jednak aby taki efekt osiągnąć, potrzebny jest wysiłek. Nie chodzi tu tylko o regularne ćwiczenia czy dietę, ale również odpowiednią wiedzę. Źle dobrana dieta i nieodpowiednie ćwiczenia mogą zniechęcić do zdrowego trybu życia, a czasem nawet zaszkodzić i wyniszczyć organizm. Warto więc przede wszystkim zdobyć odpowiednie informacje, niezbędne do prawidłowego odchudzania.

Najpierw zapotrzebowanie kaloryczne

Zaczynając przygodę z odchudzaniem, trzeba przede wszystkim określić zapotrzebowanie kaloryczne odpowiednie dla danej, konkretnej osoby. Ilość kalorii potrzebna do właściwej przemiany materii, którą należy dostarczyć każdego dnia poprzez posiłki, jest dla każdego człowieka inna.

Jest to spowodowane wieloma czynnikami, przede wszystkim płcią, wiekiem, aktywnością fizyczną czy inną aktywnością, która wpływa na wydatek energetyczny.

Wykorzystując Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, dostępny na wielu stronach online, można za pomocą wzoru określić właściwą dla siebie ilość kalorii, która pozwoli zredukować wagę lub ją ustabilizować.

Jak to działa?

Istnieje wiele różnych sposobów obliczania właściwego zapotrzebowania kalorycznego. Najpopularniejszy kalkulator zapotrzebowania kalorycznego opiera się na wzorze Harrisa-Benedicta.

W tym modelu do obliczeń wykorzystuje się dane związane z płcią, wagą, wiekiem, wysokością oraz poziomem aktywności fizycznej. Po uzupełnieniu formularza na stronie następuje przeliczenie współczynników i otrzymuje się ostateczny wynik.

Warto wspomnieć, że im bardziej zaawansowany kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, tym bardziej precyzyjne wyniki, które mogą mieć znaczny wpływ na postępy w całym procesie.

Pomiar tego typu jest podstawowym narzędziem, w procesie odchudzania. Wynik nie jest jednak aktualny zawsze, dlatego takie pomiary należy powtarzać. Szczególnie jeśli zmieni się istotnie któryś z parametrów. Ktoś zacznie ćwiczyć więcej niż dotychczas i waga spadnie. W takim wypadku należy przeliczyć zapotrzebowanie ponownie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uroda