Tanzanit – kamień cenniejszy od diamentu

W powszechnej opinii to właśnie diament uchodzi za kamień najbardziej luksusowy i tym samym najbardziej wartościowy. A jednak taki tanzanit i wykonane z niego naszyjniki bądź kolczyki z tanzanitem, mimo iż nie są aż tak popularne na świecie, pod wieloma względami wyprzedzają diamenty. W czym tkwi zatem ich sekret?

Ogólne informacje

Już od momentu jego odkrycia tanzanit został zaliczony do grupy zoisytów, czyli wyjątkowo rzadkich minerałów. W naturze występuje w kilku zróżnicowanych zabarwieniach. Najpopularniejsze jest to niebieskie.

Ale choć kamień kojarzy się głównie z kolorem niebieskim, występuje także w kilku innych odmianach. Bardzo ciekawie wygląda w barwie zielonej oraz jasno-różowej, nazywanej tulitem.

Trójwymiarowość

Niezależnie od podstawowego zabarwienia tanzanit może zachwycać mnogością barw, które ukazują się w momencie, gdy spojrzy się na niego pod innym kątem. Dostrzegalne są wtedy jego trzy odcienie – niebieski, fioletowy oraz indigo. Czasami widać również przebłyski brzoskwini bądź jasnej zieleni.

Tanzanit kwalifikuje się również na specjalnej skali, która mówi o jego zabarwieniu. Kolczyki z tanzanitem A będą mieć barwę jasną, AA – średnią, AAA – intensywną, a AAAA – żywą.

Szlachetność

Tuż po odkryciu tanzanitu, które nastąpiło 7 czerwca 1967 roku, kamień ten został zaliczony do grupy kamieni szlachetnych. To najmłodszy minerał, który znalazł się w tym zaszczytnym gronie.

Nazwa „Tanzanit” wzięła się z kraju jego pochodzenia, czyli Tanzanii. Jest to jedyne miejsce na całym świecie, gdzie znajdują się złoża tego kamienia. Nigdzie indziej nie można go więc wydobywać. A eksperci twierdzą, że te złoża najprawdopodobniej niedługo się zużyją, co w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej wzmocni wartość tanzanitu.

Wysoka wartość i wysoka cena

Z uwagi na niewielkie zasoby i ograniczone występowanie tanzanit stał się kamieniem jeszcze bardziej pożądanym od diamentów. To taki towar deficytowy i zdecydowanie luksusowy. A jego wysoka wartość przekłada się niestety na stale wzrastającą cenę naszyjników czy kolczyków z tanzanitem.

Duży popyt wpływa na cenę, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że w tym momencie jest ona bardzo wysoka. Ta tendencja ma się zresztą utrzymywać. Zasoby tanzanitu prędzej czy później się bowiem wyczerpią.

Kolczyki z kamieniami dostępne są w ofercie Salonie jubilerskim LARU.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uroda