„Całuję pierwszy siwy włos, co zalśnił na twej skroni” – śpiewał Mieczysław Fogg w pewnej znanej piosence. Przyprószone bielą kosmyki poza wzruszeniem z powodu upływających lat, mogą jednak przysparzać także kompleksów. Jak sobie radzić z pojawiającą się siwizną?
Włos z cebulką — od czego zależy jego kolor?
Kolor włosów to cecha, która jest zapisana w genach. Wszelkie zażalenia w tym zakresie należy więc zgłaszać wyłącznie do matki natury. Co sprawia jednak, że naturalnie występujące kolory włosów mogą się tak bardzo różnić; od jasnego blondu, poprzez kasztanowe, aż po głęboką czerń?
Substancją odpowiadającą za wybarwienie włosa jest melanina. To właśnie od ilości tego barwnika zależy kolor czupryny. Jest to jednak bardzo uproszczone stwierdzenie. Prócz melaniny właściwej, na odcień włosów ma bowiem wpływ feomelanina czy też eumelanina. Mniej znaczący wpływ na barwę pasemek mają zaś czynniki środowiskowe, stres, czy nawet stężenie metali w organizmie.
Dlaczego siwiejemy?
Jeśli wziąć pod uwagę, że za barwę łodygi włosa odpowiada melanina, nietrudno dojść do wniosku, iż siwizna to zwyczajnie brak tej substancji. Pokrótce można tak to wyjaśnić. Z upływem lat melanocyty, znajdujące się w macierzy włosa, tracą zdolność do prawidłowego funkcjonowania, a co za tym idzie, na głowie pojawiają się pierwsze srebrne pasma.
Czy da się temu zapobiec i zatrzymać proces siwienia? Niestety raczej nie. Siwienie można jedynie przyspieszyć poprzez nieodpowiednią higienę życia, czyli nadmierny stres, palenie tytoniu i nieodpowiednią dietę (niedobór witamin i minerałów). Winowajcami zbyt wczesnego siwienia mogą być także problemy z tarczycą, cukrzyca, choroby nerek.
Dieta w zapobieganiu siwienia
To nie żart, dobrze zbilansowana dieta ma niebagatelny wpływ na kondycję fryzury, a co za tym idzie może również zapobiegać siwieniu. Ma to uzasadnienie w tym, że za cały cykl rozwojowy włosa odpowiada ukryta pod powierzchnią skóry głowy brodawka włosa. To ona zaopatruje kosmyki w substancje odżywcze oraz budulec.
Osoby dbające o swoją dietę i spożywające odpowiednią ilość warzyw i owoców w ciągu każdego dnia, siwieją później niż ich, niedbający o swój jadłospis, rówieśnicy. Wynika to z faktu, iż dobrze odżywiony włos z cebulką, dłużej zachowuje możliwość prawidłowego wykonywania swoich funkcji, do jakich należy również produkcja melaniny.
Jak się pozbyć srebra we włosach?
Srebro czy też szlachetna biel — to brzmi dostojnie, jednak nie kiedy mowa o włosach. Szczególnie biorąc pod uwagę to, jak wszechobecny jest dziś kult młodości. Jak walczyć zatem z postępującą siwizną?
Jako oręż do walki posłużyć mogą chemiczne farby lub naturalna henna, które przywrócą, pozbawionej barwnika łodydze włosa, piękny kolor.
Henna czy farba?
Henna jest naturalną substancją, występującą w naturze. Nie niszczy włosów, a nawet może mieć pozytywny wpływ na ich kondycję. W przypadku pokrywania nią siwych kosmyków, efekt może być jednak zbyt jaskrawy, a co za tym idzie nienaturalny. Również proces wypłukiwania się barwnika z łodygi włosa jest znacznie szybszy, co wymusza częste wykonywanie żmudnych zabiegów.
Także w przypadku samodzielnego farbowania chemicznym produktem istnieje ryzyko uzyskania zbyt intensywnego koloru. Najlepiej zatem poradzić się specjalisty w dziedzinie koloryzacji i wykonać ją w profesjonalnym salonie. Minusem takiego rozwiązania jest jednak ryzyko przesuszenia farbowanych regularnie włosów. W przypadku, gdy łodyga włosa pokryta jest siwizną, ryzyko to szczególnie wzrasta.
Warto zatem zastanowić się nad metodą walki z siwymi pasmami. Zawsze można pozostawić je samym sobie, od kilku sezonów siwe włosy są bowiem… bardzo modne!