Badanie mykologiczne – dowiedz się, czy cierpisz na grzybicę

health care concept with a medical book

Badanie mykologiczne jest obecnie coraz częściej stosowane. Umożliwia ono szybkie wykrycie różnego rodzaju grzybów i bakterii, które wywołują grzybicę. Warto pamiętać, że grzybicy nie można lekceważyć, a im szybsza diagnoza, tym leczenie jest krótsze i mniej uciążliwe. Badania mykologiczne w Warszawie przeprowadzane są szybko i bezboleśnie. Nie są też inwazyjne i nie niosą za sobą jakichkolwiek powikłań. Mykolog Warszawa udzieli także informacji, jak należy się przygotować do badania mykologicznego.

Badanie mykologiczne – grzybica skóry

Badania mykologiczne w Warszawie to także badania pod kątem grzybicy skóry. Często ludzie skarżą się na szybkie przetłuszczanie się włosów, czy też swędzenie skóry głowy lub łupież. Aby przeprowadzić badanie mykologiczne należy pobrać włos, z miejsca zmienionego chorobowo. Mykolog Warszawa przeprowadzi badanie pod mikroskopem. Na samym początku należy wykryć fragmenty struktur, następnie konieczne jest założenie hodowli, dzięki temu będzie można wykryć rodzaj grzyba i ewentualnie potwierdzić diagnozę. Warto także pamiętać, że mykolog Warszawa najpierw przeprowadzi rozmowę z pacjentem i zapyta o dolegliwości. Na samym końcu stosuje się badanie światłem ultrafioletowym.

Grzybica paznokci – częsta przypadłość wielu osób

Wiele osób zmaga się z grzybicą paznokci. Bardzo łatwo można się nią zarazić. Wtedy konieczne jest pobranie kawałka paznokcia, który zostaje przebadany pod mikroskopem. Oczywiście przed badaniem nie można stosować lakierów do paznokci, ani żadnych innych kosmetyków. Należy także zaprzestać stosowania maści grzybobójczych i poinformować lekarza o ich wcześniejszym stosowaniu, gdyż wtedy wynik może być zafałszowany. Przy podejrzeniu grzybicy paznokci stosuje się specjalne cążki to pobrania materiału. Najlepiej z całej powierzchni zmienionego chorobowo paznokcia należy pobrać wycinek. Warto także pobrać masę rogową.

Badanie mykologiczne – hodowla grzybów

Badanie mykologiczne umożliwia zdiagnozowanie wielu rodzajów zakażeń grzybiczych. Badanie przy tym jest bezbolesne i szybkie. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na wynik. Otóż hodowanie grzybów trwa od 3 do 4 tygodni. Jednak już po otrzymaniu wyniku lekarz mykolog Warszawa może wdrożyć leczenie. Zazwyczaj stosuje się maści, czasem środki farmakologiczne, które docierają wgłąb paznokcia, również można zdecydować się na leczenie laserowe.