Za pomocą światła można prowadzić efektywną terapię wielu dolegliwości, między innymi schorzeń układu sercowo-naczyniowego, bólów, złamań, a nawet depresji. Jak dokładnie działa terapia światłem, czyli inaczej fototerapia?
Terapia światłem – co warto wiedzieć?
Światłolecznictwo, terapia światłem albo fototerapia to nazwy stosowane do opisu techniki terapeutycznej, która polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości światła.
Podczas fototerapii dochodzi do naświetlania różnych części ciała albo całego ciała z wykorzystaniem różnych typów światła.
Terapia tego typu ma wiele wskazań i pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, dlatego też obecnie jest ona popularna i chętnie prowadzona. Można korzystać z niej w warunkach domowych lub w ośrodkach leczniczych, które mają ją w swojej ofercie.
Rodzaje fototerapii
Fototerapię można podzielić na różne rodzaje w zależności od rodzaju światłą, jakie używane jest do jej prowadzenia.
Pierwsza kategoryzacja dotyczy źródła światła. Pod tym względem fototerapia dzielona jest na helioterapię, czyli na terapię naturalnym źródłem światła jak słońce, a także na aktynoterapię, czyli na terapię na bazie sztucznych źródeł światła, na przykład lamp kwarcowych czy lamp sollux.
Drugi podział dotyczy natomiast długości fali światła. W tej kategorii znajdują się:
– promieniowanie widzialne
– promieniowanie podczerwone (IR)
– promieniowanie nadfioletowe, ultrafioletowe (UV)
Jakie efekty daje terapia światłem?
Podczas prowadzenia terapii światłem powoduje ono wpływ na skórę oraz na znajdujące się pod nią tkanki. Prowadzi między innymi do ich rozgrzania, poszerzenia naczyń krwionośnych, szybszego przepływu krwi oraz rozluźnienia mięśni. Dochodzi wtedy także do poprawy procesów przemiany materii.
Dzięki takiemu działaniu terapia światłem pozwala na poprawę stanu zdrowia. Pozytywnie działa ona na różne zmiany skórne, między innymi na trądzik czy AZS, ale również pomaga w poprawie regeneracji tkanek, na przykład po urazach czy chorobach, redukuje bóle, wspomaga prawidłowe działanie stawów, kości i mięśni.
Dodatkowo terapia poprawia samopoczucie psychiczne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy dochodzi do obniżenia ilości światła naturalnego. Dzięki temu może pomagać w przypadku tak zwanej depresji sezonowej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.