Medyczne wykorzystanie rękawiczek hybrydowych

rekawiczki hybrydowe

Pandemia koronawirusa po raz kolejny pokazała, jak bardzo istotne jest używanie w praktyce środków ochrony indywidualnej. Nie chodzi tutaj tylko o maseczki na twarz, które zaistniały nawet w przepisach wdrażanych przez poszczególne kraje. Innym środkiem ochrony są rękawiczki medyczne, a zwłaszcza uniwersalne w wykorzystaniu rekawiczki hybrydowe.

Uniwersalność rękawiczek hybrydowych

No właśnie, skupmy się na wstępie na owej uniwersalności tego rozwiązania. Przede wszystkim rekawiczki hybrydowe są skuteczną odpowiedzią na zapotrzebowanie na ochronę dłoni, która łączy w sobie jakość różnych materiałów.

Otrzymujemy oto produkt, który z jednej strony jest pozbawiony cech wywołujących alergie i podrażnienia dłoni, jak to było często bywało w przypadku rękawiczek lateksowych, a z drugiej strony jest wytrzymały i elastyczny. Jest zatem swoistym połączeniem rękawiczek wykonanych z winylu, nitrylu i lateksu. To produkt idealny dla lekarzy, którzy muszą być zabezpieczeni przed niebezpiecznymi mikroorganizmami, a zarazem operować ostrym częstokroć sprzętem chirurgicznym.

„Zielone” i ekonomiczne rękawiczki

Warto tutaj podkreślić jeszcze jeden aspekt. Otóż rękawiczki hybrydowe są wykonane w 100% z recyklingowego surowca i podlegają zupełnej biodegradacji. Przyjazne dla środowiska rozwiązanie świetnie się zatem wpisuje w promowany wszędzie „zielony ład”. To istotne, zwłaszcza w środowiskach zakładów usług zdrowotnych.

Znany jest też problem powszechnego niedofinansowania służby zdrowia. Opisywany typ rękawiczek jest ekonomicznym ukłonem w tą stronę. Producenci zwykle produkują te rękawice, aby rozwiązać problem pieniędzy, dostarczając jednocześnie nowy produkt, który łączy w sobie najlepsze cechy użytych materiałów. Oszczędność jest tutaj oczywista – lekarz może użyć jednego rodzaju ochrony dłoni, zamiast zmieniać go do wykonania innej czynności.

Rodzaje medycznych rękawiczek hybrydowych

Generalnie na rynku można znaleźć rękawiczki dedykowane konkretnym zastosowaniom w służbie zdrowia. Wszystkie one jednak musza spełniać normy opisane w prawie unijnym.

Hybrydowe rękawiczki mogą łączyć w sobie cechy środków ochrony dłoni przeznaczonych do celów diagnostycznych (chronią zarówno lekarza i pacjenta) oraz chirurgicznych (do zastosowań na sali operacyjnej).

Rękawiczki hybrydowe dostępne są w ofercie Grupa Anmar