Skąd się biorą pękające naczynka?

Pękające naczynka to obecnie problem, który dotyczy coraz większej grupy osób. Na rynku dostępna jest ogromna ilość preparatów, które stworzone są by jak najskuteczniej zapobiegać ich powstawaniu i regenerować skórę. To samo dotyczy zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Warto jednak zastanowić się nad przyczynami pękania naczynek.

Jak działają naczynia krwionośne w skórze i dlaczego pękają?

Naczynia krwionośne w zdrowej skórze zbudowane są z bardzo elastycznej tkanki, dzięki którym wykazują duże zdolności adaptacyjne. W przypadku zmiany ciśnienia, temperatury, czy z powodów całkowicie wewnętrznych naczynia rozszerzają się i zwężają swobodnie, przy czym bardzo szybko wracają do właściwego kształtu. Zdrowie naczyń krwionośnych skóry jest warunkiem ich prawidłowego działania.

Pod wpływem wielu szkodliwych czynników naczynia krwionośne skóry stają się mniej elastyczne, mniej wytrzymałe, a czasem nawet bardzo kruche. W takich warunkach nawet najmniejsza zmiana może prowadzić do ich trwałego odkształcania, a nawet pękania. Pęknięte naczynia są widoczne zwłaszcza pod skórą cienką i suchą, dlatego osoby posiadające tego rodzaju cerę, powinny zwrócić na nie szczególną uwagę.

Powody genetyczne i hormonalne

Pękające naczynka mogą pojawiać się z powodów genetycznych – niektórzy ludzie mają wrodzoną skłonność do powstawania słabych naczynek. Nie oznacza to, że każdy, kogo to dotyczy będzie miał problem z pękającymi naczynkami. Przy odpowiednim dbaniu o skórę można temu całkowicie zapobiec. Czynnik genetyczny to jednak tylko jeden z wielu powodów osłabienia naczyń krwionośnych.

Inny powodem jest zaburzona równowaga hormonalna. Skłonności do pękania naczynek mają osoby z większą ilością estrogenów we krwi, dlatego dotyczy to przede wszystkim kobiet. Problem często pojawia się podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, dlatego w niektórych przypadkach zaleca zastanowienie się nad alternatywnymi metodami.

Środowiskowe przyczyny powstawania problemu pękających naczynek

Na problemy z naczyniami mają ogromny wpływ również czynniki środowiskowe. Takimi czynnikami są na przykład: zanieczyszczenie powietrza, zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV, czy bardzo niskie temperatury. Dlatego właśnie warto rozważyć używanie różnego rodzaju kremów protekcyjnych.

Oprócz tego bardzo ważny jest sposób odżywiania się. Powodem powstawania pękających naczynek może być zbyt duża obecność w diecie środków służących produkcji przetworzonej żywności, a także używki, jak kawa, papierosy, czy alkohol.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Medycyna