Przewlekła niewydolność żylna — jak można ją leczyć?

Przewlekła niewydolność żylna to niezdolność zastawek żylnych do zapobiegania cofaniu się krwi. Choroba jest dość powszechna, może być bardzo dotkliwa i często prowadzi do innych problemów zdrowotnych. Częste skutki to przebarwienia skóry, obrzęk i ból nóg i stóp. Występowanie choroby w rodzinie, a także choroby, którym towarzyszy niewydolność krążenia, sprzyjają rozwojowi niewydolności żylnej.

Etapy przewlekłej niewydolności żylnej

Flebolodzy opracowali klasyfikację CEAP w celu standaryzacji diagnozy i oceny etapów niewydolności żylnej. Klasyfikacja obejmuje sześć etapów (C0-C6), które odzwierciedlają postępujące nasilenie niewydolności żylnej.

Możliwości leczenia

Właściwe leczenie przewlekłej niewydolności żylnej jest zazwyczaj uzależnione od jej wieku, płci i aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Czasami przepisuje się leki wspomagające leczenie. Jednak kluczowa jest często terapia kompresyjna (kompresoterapia). Noszenie pończoch uciskowych wywiera nacisk na stopę i nogę, co może zmniejszyć obrzęk i złagodzić objawy żylne, takie jak Żylaki kończyn dolnych i pajączki, u pacjentów.

Oprócz kompresoterapii ważne są regularne ćwiczenia i unoszenie nóg. Pomaga to w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej poprzez stymulowanie przepływu krwi z nóg do serca. Kremy złuszczające i nawilżające zapobiegają odwodnieniu i łuszczeniu się skóry nóg.

Po szczegółowej diagnozie przewlekłej niewydolności żylnej można przeprowadzić interwencje chirurgiczne i niechirurgiczne. Noszenie medycznych pończoch uciskowych jest powszechnym zabiegiem niechirurgicznym.

Jak leczy się niewydolność żylną?

To, która terapia jest odpowiednia w przypadku niewydolności żylnej, zależy przede wszystkim od jej nasilenia. Ważnym krokiem w leczeniu jest wspomaganie przepływu krwi w żyłach. Pomocne są tu na przykład pończochy uciskowe lub bandaże. Uciskają żyły, co zapobiega cofaniu się krwi.

W przypadku wyraźnych objawów niewydolności żylnej, takich jak silny obrzęk, lekarze często przepisują leki drenujące. Wyprysk skóry leczą kremami i maściami nawilżającymi, a czasem także przeciwzapalnymi.

Pajączki dokuczają osobom dotkniętym chorobą głównie ze względów kosmetycznych. Z medycznego punktu widzenia niekoniecznie wymagają terapii. Istnieje jednak możliwość ich zlikwidowania przez lekarza. Aby to zrobić, wstrzykuje substancję chemiczną do dotkniętego chorobą naczynia (skleroterapia). Metoda nadaje się również do małych żylaków żył powierzchownych.

W przypadku większych żylaków kończyn dolnych często konieczne jest usunięcie zajętych odcinków żyły ze względów zdrowotnych.Niektórzy stosują domowe środki lub maści na niewydolność żylną, które zawierają na przykład wyciąg z kasztanowca.

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością krążenia kończyn są narażeni na poważne uszkodzenia naczyń. W związku z tym nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby. Odpowiednie leczenie i ćwiczenia dają szanse na zatrzymanie choroby.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Medycyna