Kompresy gazowe – kiedy je stosować?

Kompresy gazowe to materiały medyczne jednokrotnego użytku, które służą do pochłaniania płynów ustrojowych, a także stanowią zabezpieczenie ran lub innych zmian skórnych. Ze względu na swój uniwersalny charakter z powodzeniem stosowane są zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych.

Kompresy jałowe i niejałowe – podstawowe wyposażenie każdej apteczki

Gazy jałowe i niejałowe należą do podstawowych, uniwersalnych wyrobów medycznych, które powinny zleźć się na wyposażeniu każdej apteczki, również tej domowej. Kompres gazowy jałowy jest łatwy do założenia, np. na cieknącą ranę, a do tego jest chłonnych, nie przykleja się do miejsca skaleczenia, przepuszcza powietrze i jest odporny na działanie wysokich temperatur. Bezpośrednio na otwartą ranę powinniśmy stosować gazy sterylne – jałowe, które zostały poddane procesowi wyjaławiania, a zatem są pozbawione zanieczyszczeń. Jałowość kompresom zapewnia sterylizacja z wykorzystaniem tlenku etylenu bądź promieniowania jonizującego.

Kompresy z gazy – kiedy je stosować?

Kompresy gazowe otrzymywane są z gazy – odpowiednio dociętej. Wersje jałowe gazików sprawdzą się jako opatrunek na ranę, czyli wszędzie tam, gdzie doszło do przerwania ciągłości naskórka. Są on pakowane pojedynczo lub też po kilka sztuk – po to, by jak najdłużej zachowały swoją sterylność.

Natomiast kompresy niejałowe dostępne są w większych opakowaniach, np. po 100 sztuk i przeznaczone są głównie do celów higieniczno-kosmetycznych. A zatem można je stosować do oczyszczania skóry twarzy, ale też w pielęgnacji skóry ciała osób starszych czy niepełnosprawnych.

Warto przy tym pamiętać, że można zabezpieczyć kompresem gazowym niejałowym ranę tylko wtedy, gdy została ona wcześniej opatrzona za pomocą kompresów jałowych. Chodzi o to, by powierzchnię rany dotykały tylko materiały opatrunkowe sterylne – w celu uniknięta zakażenia u pacjenta. W takim przypadku gazy niejałowe będą stanowiły jedynie zabezpieczenie kompresu sterylnego.

Uniwersalizm kompresów gazowych

Kompresy gazowe jałowe zapewniają optymalne warunki do gojenia się rany. Po pierwsze, tamują krwawienie, po drugie, w połączeniu z bandażem stanowią kompletny opatrunek. Tego typu gaziki mogą być również stosowane w przypadku trudniejszych, sączących się ran.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy gazowe.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Medycyna