Czego jeszcze nie wiesz o nasturcjach?

Nasturcja jadalna to kwiat o rozmaitych właściwościach posiadający szerokie zastosowanie w gastronomii. Co więcej, niemalże każda część tej urokliwej rośliny jest jadalna, począwszy od kwiatostanu, przez łodyżki i nasiona aż po liście nasturcji. W przygotowaniu jakich potraw warto będzie skorzystać z tego kwiatu – o tym poniżej!

Nasturcja – wykorzystanie w kuchni

Kwiatostany nasturcji jadalnej występują w różnych kolorach – czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Jednakże bez względu na wariant kolorystyczny roślina ta będzie smakowała tak samo. Jako najbardziej atrakcyjna wizualnie część rośliny kwiatostany są często wykorzystywane do dekoracji oraz sałatek. Mogą w nich zostać użyte w całości lub w formie pojedynczych płatków. Nasturcje pięknie prezentują się na tortach, deskach przekąsek lub w roli dekoracji do przystawek. Ciekawymi sposobami wykorzystania kwiatów nasturcji jest przyrządzenie z nich octu, wódki lub soli smakowej (wystarczy zmieszać sól morską z pokruszonymi, suchymi płatkami nasturcji). Kolejną wdzięczną gastronomicznie częścią nasturcji jadalnej są jej nasiona, które mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i po poddaniu ich obróbce termicznej. Nasiona te stanowią idealną bazę do przygotowania pikli. Z powodzeniem mogą one zastąpić kapary. W tej postaci mogą stanowić uzupełnienie wielu potraw. Należy jednak pamiętać o wybieraniu jedynie świeżych, zielonych i jeszcze młodych nasion – w przeciwnym razie będą one zbyt twarde do spożycia. Liście nasturcji będą wspaniałym materiałem na sałatki, w których odnajdą się w roli zielonej bazy. Podobne zastosowanie mogą także znaleźć łodyżki nasturcji, które sprawdzą się również jako dodatek do omletów.

Nasturcja właściwości

Poza walorami smakowymi kwiat nasturcji posiada wiele dobroczynnych właściwości, o których nie sposób nie wspomnieć. Roślina ta może wspomagać gojenie ran, leczenie stanów zapalnych oraz działać antyseptycznie. Najważniejszą substancją aktywną w nasturcji, odpowiedzialną za większość jej właściwości leczniczych, jest olejek musztardowy. Kwiaty nasturcji posiadają zdolność do niszczenia bakterii, wirusów i grzybów, za sprawą wytwarzanych przez roślinę enzymów. Toniki, napary i kąpiele z dodatkiem kwiatów nasturcji są wykorzystywane w pielęgnacji skóry i włosów oraz w celu łagodzenia bólów głowy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Medycyna