Dlaczego ćwiczenia pamięci dla seniorów są tak istotne?

Należy zdawać sobie sprawę, że ćwiczenia pamięci dla seniorów to nie jest tylko i wyłącznie codzienna rozrywka. Rekomendowane jest bowiem, by trening pamięci wykonywała każda osoba, która ukończyła 60 lat. Warto bowiem wiedzieć, że w pamięci gromadzona jest wiedza potrzebna przy wykonywaniu nawet najprostszych zadań, do których należy zaliczyć utrzymanie higieny czy ubieranie się.

Regularne i różnorodne ćwiczenia pamięci dla seniorów

Jak wiadomo rezultaty treningu pamięci będą możliwe, jeżeli zostanie poświęcona odpowiednia ilość czasu. Oczywiście nie ma odgórnych kryteriów ile dokładnie godzin dziennie lub w tygodniu konieczne jest wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. Trening musi być bowiem odpowiednio dostosowany do możliwości czasowych poszczególnych osób.

Koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby trening był odpowiednio urozmaicony. Mózg musi bowiem cały czas uczyć się nowych rzeczy, w ten sposób będą otwierały się nowe połączenie neuronów. Do treningu pamięci można wykorzystywać grę w szachy, gry planszowe, naukę wierszy czy naukę języka obcego.

Odpowiednia dieta

Warto zdawać sobie sprawę, że zrównoważona dieta będzie oddziaływała pozytywnie na cały organizm. Osoby, które ograniczą spożywanie alkoholu, będą aktywne fizycznie, pomogą w ten prosty sposób również swojemu mózgowi. Będzie on bowiem mógł zdecydowanie skuteczniej bronić się przed procesami neurodegeneracyjnymi.

Dieta musi być przede wszystkim urozmaicona, a także bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Produkty wchodzące w skład posiłków muszą być bogate w witaminę D, C, E, A, a także witaminy z grupy B. Zdecydowana większość wymienionych witamin znajduje się w orzechach, warzywach, owocach, rybach.

Jak powinny być wykonywane ćwiczenia pamięci dla seniorów?

Należy wiedzieć, że pomocna może być praktycznie każda codzienna sytuacja. Starsze osoby zamiast zapisywania listy zakupów na kartce powinny przynajmniej postarać się je zapamiętać. Najprostsze działania powinno się wykonywać na papierze, albo w pamięci, z kalkulatora warto korzystać tylko w ostateczności.

Zalecane jest wykonywanie każdego dnia zupełnie nowych wyzwań, do których należy zaliczyć ugotowanie nowej potrawy czy nauczenie się prostego wierszyka. Świetnym sposobem jest także trening koncentracji. Można wtedy wykorzystywać wszystkie zmysły jednocześnie. Warto również głośno mówić o tym co się widzi, słyszy i czuje. Świetnym treningiem pamięci są również różnego rodzaju wyliczanki i układanki. Nie można się izolować, warto wychodzić z domu i zapraszać gości.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie