Bandaż dziany, czyli jaki?

Wyobraźcie sobie pewną sytuację: stoicie w kolejce w miejscowej aptece, aby kupić bandaż. Ten produkt jest Wam bardzo potrzebny, bo właśnie skaleczyliście się w palec. Aż tu nagle pada pytanie pani aptekarki: „jaki konkretnie bandaż podać?”. Robicie duże oczy, nie zdając sobie sprawę, z tego, że na rynku dostępne są różne opatrunki, w tym np. bandaże dziane.

Co oznacza słowo bandaż?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania, czym charakteryzują się tego typu kompresy, o których była mowa we wstępie tego tekstu, najpierw parę zdań na temat samego bandaża. Otóż okazuje się, że wyraz ten ma swoje źródło we francuskim „bandage”. Dosłownie oznacza nic innego jak wstęgę z gazy, czyli chłonnego materiału (do kupienia w formie zrolowanej taśmy).

Bandaże mogą być oczywiście produkowane z przeróżnych tkanin, ale ich celem zawsze jest ochrona uszkodzonych albo zranionych części ciała. Znano je już w starożytnym Egipcie, gdzie pełniły zupełnie inną rolę – właśnie stamtąd pochodzę słynne, owinięte takim materiałem mumie.

Właściwości i zastosowanie bandaży dzianych

Bandaż to nie to samo co zwykły opatrunek. Nie stosuje się go więc bezpośrednio na skórę w miejscu, gdzie należy zatamować ranę o różnej głębokości i stopniu krwawienia. Jednak jest dopiero niezbędny, aby podtrzymać opatrunek przyłożony do ciała.

Najczęściej w aptece mamy do wyboru Bandaże dziane albo w pełni elastyczne. I jedne i drugie mają oczywiście funkcję zabezpieczającą i są dostępne w różnych rozmiarach. Czym zatem wyróżniają się te, które tutaj opisujemy? Odpowiedź nie jest skomplikowana.

W przypadku bandaży dzianych mamy do czynienia z produktami o wyjątkowo lekkiej konstrukcji. Stąd ich delikatność oraz idealnie zapewniony przepływ powietrza. Częściej jednak można spotkać opaski, gdyż łatwiej dopasować je do konkretnego miejsca urazu, co z kolei powoduje, że podobnie jak bandaże stają się głównym wyposażeniem w ratownictwie medycznym. Nie brakuje ich także w apteczkach pierwszej pomocy.

Bandaże dziane – umiejętne zakładanie

Wiemy już, że opaski są prostsze i szybsze, jeśli chodzi o ich umieszczanie na przerwanym miejscu na skórze. Jednak, gdy zakupimy bandaże tego rodzaju, to przyda się najpierw praktyczne i profesjonalne przeszkolenie medyczne.

Okazuje się bowiem, że pierwszym krokiem będzie dezynfekcja rany i opatrzenie jej przy pomocy jałowych opatrunków. Dopiero w kolejnym etapie można zająć się czynnością, która polega na owinięciu bandaża wokół rany. Robi się to w taki sposób, by opatrunek przylegał do skóry, ale nie powodował zbytniego uścisku.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie