Kalkulator otyłości. Jak ocenić, czy masa ciała jest prawidłowa?

Masa ciała jest podstawowym wskaźnikiem zdrowia. Jak sprawdzić, czy jest prawidłowa? W tym celu warto posłużyć się pomocnymi kalkulatorami online!

Dlaczego prawidłowa masa ciała jest tak istotna?

Nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka – masa ciała jest bardzo istotnym czynnikiem powiązanym ze zdrowiem człowieka.

Gdy masa ciała jest zbyt wysoka, dochodzi do nadwagi, a nawet otyłości. Wówczas oznacza to większe ryzyko pojawienia się określonych schorzeń, na przykład cukrzycy, miażdżycy naczyń krwionośnych, chorób serca, stawów, a nawet nowotworów.

Również zbyt niska masa ciała nie jest prawidłowa i wskazuje ona najczęściej na niedożywienie, lecz może mieć ona również związek z określonymi schorzeniami.

BMI – główny wskaźnik masy ciała

Aby ocenić, czy masa ciała jest prawidłowa, warto obliczyć swoje BMI, czyli Body Mass Index, inaczej wskaźnik masy ciała. Prezentuje on stosunek masy ciała w kilogramach do wzrostu w metrach.

Aby wyliczyć BMI, warto wykorzystać specjalny kalkulator BMI, określany także jako kalkulator otyłości. Po wpisaniu do niego masy ciała oraz wysokości prezentuje on wynik. Na jego podstawie można określić, czy u badanej osoby masa jest prawidłowa lub nieprawidłowa – występują nadwaga, otyłość czy niedowaga. Wartość prawidłowej masy ciała mieści się w przedziale BMI 18.5 – 24.99.

Uwaga! BMI ma zastosowanie wyłącznie w przypadku osób dorosłych i nie może być stosowane u dzieci i młodzieży.

Inne metody oceny masy ciała

Stosowane są również inne kalkulatory otyłości, na podstawie których można ocenić prawidłową masę ciała i ilość tkanki tłuszczowej. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

– Pomiar grubości fałdu skórnego – służy on do dokonania pomiaru zawartości tłuszczu w organizmie.
– Pomiar RFM (Relative Fat Mass Index) – używany do obliczenia stosunku obwodu talii do wzrostu. W internecie również można znaleźć kalkulator otyłości do dokonania obliczeń tego wskaźnika.
– Pomiar BAI (Body Adiposity Index) – na jego podstawie można obliczyć odsetek tkanki tłuszczowej, pod uwagę bierze się obwód bioder oraz wysokość.
– Badanie BIA – określane również jako analiza składu ciała, bazuje na technologii impedancji elektrycznej i prowadzone jest za pomocą urządzeń do analizy składu ciała.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uroda