Zdrowa dieta niskokaloryczna

Zdrowa i szczupła sylwetka to marzenie wielu osób. Rozpoczynając drogę do wymarzonej wagi warto jednak pamiętać, że to właśnie aspekt zdrowotny jest najważniejszy, jeśli proces odchudzania ma być nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim długotrwały i bezpieczny dla zdrowia.

Właściwy bilans energetyczny

Każda osoba, kora podejmuje się walki ze zbędnymi kilogramami, powinna wybrać taką dietę niskokaloryczną, która będzie idealnie dobrana do jej potrzeb. Co to oznacza? Dosłownie tyle, że dla dorosłego mężczyzny w wieku 30 – 40 lat, pracującego fizycznie, ekstremalna dieta niskokaloryczna 1000 kalorii będzie nie tylko niewłaściwa, ale i szkodliwa. Właściwa dieta to bowiem taka, która uwzględnia indywidualne zapotrzebowanie na energię.

Dobrze opracowana dieta dostarcza organizmowi mniej kalorii, niż rzeczywiście on potrzebuje, jednak ten ujemny bilans powinien dotyczyć maksymalnie 500 kalorii dziennie. Zbyt mała ilość energii dostarczanej z pożywienia każdego dnia, może faktycznie przyczynić się do szybkiej utraty wagi, ale też zaburzać – trwale – pracę różnych organów. Dodatkowo taki szybki spadek wagi, spowodowany w zasadzie stanem głodu, najpewniej doprowadzi do szybkiego efektu jo –jo zaraz po zakończeniu odchudzania.

Ważne jest nastawienie

Zbyt restrykcyjna dieta niskokaloryczna to nie tylko szkody dla równowagi całego organizmu i pracy poszczególnych układów, ale też ogromny stres, który w czasie odchudzania jest bardzo niewskazany. Aby proces gubienia kilogramów mógł postępować, bardzo ważne jest pozytywne nastawienie. Ciągle uczucie głodu powoduje napięcie, zbyt mało kalorii w niedługim czasie skutkuje pogorszeniem podstawnych funkcji, takich jak pamięć czy koncentracja i w takich warunkach trudno znajdować motywację do dalszej pracy.

Wprowadzając rozsądną i urozmaiconą dietę niskokaloryczną należy mieć świadomość, że na efekty jej działania trzeba poczekać, a spadek wagi, choć nie będzie spektakularny, postępować ma trwale, motywując każdego tygodnia do trwania w postanowieniach. Utrata do 1,5 kg tygodniowo to optymalny spadek wagi, pozwalający na zachowanie zdrowia i jednocześnie przystosowujący cały organizm do nowego bilansu energetycznego w najbardziej zdrowy, a więc i bezpieczny sposób.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Sofra.com.pl

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Uroda