Jak wybrać odpowiednią lunetę celowniczą?

Dzisiaj na rynku jest ogromny wybór lunet celowniczych i myśliwskich. W przypadku gdy jesteśmy fanami sportu strzeleckiego lub myślistwa, zakup lunety jest nam niezbędny. To dzięki odpowiedniej lunecie jesteśmy w stanie super namierzyć cel i trafić w niego bez mrugnięcia okiem. Jaką zatem lunetę wybrać, gdy w sklepach wybór jest tak ogromny i gdzie obok lunet nowych można znaleźć też egzemplarze używane?

Czym się kierować by wybór był jak najlepszy?

Najlepsze lunety celownicze to takie, które dobierzemy do warunków w jakich będą używane i do sprzętu z jakim będą zintegrowane. Dlatego najpierw trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakich warunkach będzie się strzelać czy polować?Parametry lunet celowniczych, w dużej mierze odpowiadają parametrom lornetki a więc muszą odpowiednio powiększać, mieć określonych rozmiarów obiektyw oraz wyróżniać się doskonałą źrenicą wyjściową czyli polem widzenia. Wspomniane parametry są albo lepsze albo gorsze, ale muszą być dopasowane do naszych potrzeb.Doskonałym przykładem mogą być też lunety myśliwskie używane, które dużo zyskują dzięki mniejszym cenom w porównaniu z lunetami nowymi.

Jaka luneta na wiatrówkę a jaka na broń myśliwską?

Luneta lunecie nie równa, do strzelectwa sportowego używa się innych lunet celowniczych niż do myślistwa.W przypadku wiatrówek i broni pneumatycznej należy odpowiednio dobrać lunetę celowniczą do rodzaju wiatrówki, czyli inną do wiatrówek sprężynowych i inną do wiatrówek napędzanych sprężonym gazem.Gdy dobieramy lunety celownicze do broni myśliwskiej mamy, w tym wypadku, o wiele więcej problemów. W obu przypadkach bardzo ważna jest wytrzymałość celownika, ale przy broni myśliwskiej wybór lunety zależy też od rodzaju polowań, w których będziemy uczestniczyć.Od rodzaju polowania zależeć będzie obraz, kąt widzenia, urządzenia poprawiające transmisje światła, siatka celownicza czy możliwość przybliżenia celu. Zarówno lunety nowe jak i lunety używane stanowią bardzo dobrą ofertę na rynku lunet celowniczych czy myśliwskich.

Ważna też jest cena

Cena lunet myśliwskich nie jest mała, wszystko zależy od rodzaju lunety i od faktu czy luneta jest nowa czy używana. Lunety myśliwskie używane to dobra alternatywa dla początkujących myśliwych, natomiast lunety używane doskonale sprawdzą się dla początkujących sportowców, amatorów strzelectwa.