Żylaki kończyn dolnych to choroba w której najważniejsza jest profilaktyka

Choroba powodująca niewydolność żylną kończyn dolnych związana jest z nieprawidłowym działaniem zastawek żylnych. Jest to zespół uciążliwych objawów, do których należą bóle nóg, częste skurcze podudzi oraz obrzęki powodujące dyskomfort w życiu codziennym. Najważniejszym sposobem walki z tą chorobą jest profilaktyka polegająca na zmianie nawyków ruchowych oraz zwiększeniu aktywności fizycznej.

Niewydolność żylna kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych związane są z nieprawidłowym krążeniem krwi w naczyniach żylnych nóg. Ta niewydolnosc krążenia powodowana jest wadliwym funkcjonowaniem zastawek, czyli cienkich wypustek ścian naczyń krwionośnych wrotnych mających za zadanie zapobieganie cofaniu się krwi w drodze do serca.

Nieprawidłowe krążenie krwi w obiegu żylnym kończyn dolnych powoduje tzw. refluks płynu ustrojowego w naczyniu, czyli jego cofanie się. Powstałe zastoje żylne wywołują deformację podskórnych naczyń żylnych, powodując ich wybrzuszenia i nieestetyczny wygląd na skórze.

Objawem niewydolności żylnej kończyn dolnych jest ból nóg, intensyfikujący się po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Do objawów należą także częste skurcze podudzi oraz uczucie ciężkości nóg. Z czasem dochodzi do powstawania obrzęków kończyn dolnych w związku z nieprawidłowym krążeniem płynów ustrojów.

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych mogą mieć charakter pierwotny, czyli wrodzony lub wtórny inaczej nabyty. Inną przyczyną powstawania żylaków są tak zwane zespoły uciskowe w obrębie bioder, najczęściej wywołane ciążą oraz niewydolność żylna miednicy powodująca żylaki miejsc intymnych, oraz tzw. atypowe żylaki nóg.

Czynnikiem ryzyka w przypadku powstawania niewydolnosci krążenia w obrębie kończyn dolnych jest płeć żeńska, wiek, wcześniejsze przypadki choroby w rodzinie, otyłość, wady postawy i terapie hormonalne.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Leczenie choroby, jaką jest Niewydolnosc krążenia we wrotnych naczyniach krwionośnych kończyn dolnych ma charakter farmakologiczny, w ciężkich przypadkach niezbędna jest jednak interwencja chirurgiczna.

Jednak jeżeli pacjent jest na wczesnym etapie choroby, może on postarać się zminimalizować ryzyko pogarszania się stanu zdrowia w wyniku zmiany trybu pracy poprzez częstą zmianę swojej pozycji, a także zwiększenie aktywności fizycznej. W przypadku osób otyłych warto także zadbać o redukcję masy ciała.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Medycyna