Korzeń kudzu w proszku. Kiedy warto go zastosować?

Kudzu to azjatycka roślina, która od wielu wieków wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie Chin. Swoją popularność zawdzięcza składnikom pomagającym w leczeniu uzależnień, lecz ma również wiele innych właściwości.

Czym jest kudzu?

Roślina kudzu, inaczej określana jako ołownik łatkowaty albo opornik łatkowaty (Pueraria lobata) zaliczana jest do bobowatych. To rodzaj pnącza, które pochodzi z Azji, ale obecnie spotykane jest w różnych rejonach świata.

Łodygi kudzu dochodzą nawet do 30 metrów długości i oplatają inne rośliny. Liście są szerokie, trójlistkowe, kwiaty purpurowe, tworzące grona, a owoc przypomina strąk. Jako składnik leczniczy najczęściej stosowany jest pozyskiwany z kudzu korzeń.

Korzeń kudzu – składniki aktywne

W korzeniu kudzu odkryto szeroką gamę składników aktywnych. Zawiera on dużą ilość flawonoidów – roślinnych substancji aktywnych, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i mają inne prozdrowotne właściwości.

Produkowany z korzenia kudzu proszek jest bogaty w puearynę, daidzeinę, genisteinę oraz daidzinę. To właśnie one decydują o tym, że kudzu w proszku cenione jest w chińskiej medycynie już od wieków. Trwają również badania nad właściwościami kudzu i jego wykorzystaniem w leczeniu różnych dolegliwości.

Kiedy warto stosować korzeń kudzu?

Pozyskiwany z kudzu korzeń jest polecany w przypadku leczenia uzależnień. Ma pomagać przy uzależnieniu od alkoholu, a także papierosów i narkotyków. Badacze podejrzewają, że jest to wynik oddziaływania kudzu na układ neurologiczny, co prowadzi do produkcji serotoniny i dopaminy – „hormonów szczęścia”.

Także kudzu w proszku polecane jest w leczeniu innych dolegliwości: grypie, przeziębieniach, migrenie, schorzeniach układu krwionośnego – niewydolności tętniczej, nadciśnieniu tętniczym. Ze względu na dużą ilość antyoksydantów wykazuje też potencjał antynowotworowy.

Kudzu w proszku – dawkowanie

W sprzedaży można znaleźć kudzu w proszku i w kapsułkach. Są one oferowane przez zielarnie, apteki, sklepy z suplementami diety.

Zawierający kudzu proszek należy stosować w dawce jednej łyżeczki dziennie. Sproszkowane kudzu można dodać do wody, soku, ale również do dań, na przykład do musli, owsianki, sosu czy koktajlu. Dawkowanie kapsułek powinno odbywać się według zaleceń producenta.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Medycyna