Jak bada się męską płodność?

Niepłodność jest w dzisiejszych czasach problemem zakrojonym na szeroką skalę. Nie trzeba się tym jednak martwić, gdyż większość problemów w tym temacie da się skutecznie usuwać, zarówno jeśli chodzi o męskie problemy, jak i kobiece – w przypadku panów można na przykład stosować suplementy diety i leki poprawiające jakość nasienia. By jednak było to możliwe, trzeba wpierw uzyskać wyniki badania nasienia.

Jak bada się nasienie?

Jeśli chodzi o badanie nasienia wyniki mają za zadanie określić takie czynniki jak ilość plemników w spermie (i czy w ogóle one występują), ich żywotność, ruchliwość, prawidłowy ruch itp. Wszystko to jest bardzo istotne, kiedy więc wykonuje się takie badania, trzeba mieć na uwadze, by testy pokazywały to wszystko, a nie skupiały się tylko na tym, ile plemników jest w spermie, gdyż nawet ich duża ilość nie gwarantuje płodności – bardzo ważny jest też ich prawidłowy ruch. Ważne jest też to, by prawidłowo wykonać badanie nasienia jak się przygotować do tego badania? Przez kilka dni należy powstrzymywać się od stosunków, a także pozyskać nasienie w sposób higieniczny. Istotne jest też, by próbka dotarła do laboratorium nie później niż w 30 minut po jej pozyskaniu oraz by utrzymywać ją we właściwej temperaturze, najlepiej blisko ciała.

Co kiedy uzyska się wyniki badania nasienia?

Diagnozowanie i leczenie męskiej niepłodności jest zwykle łatwiejsze oraz tańsze niż w przypadku kobiet, warto więc od tego zaczynać, gdy pojawią się kłopoty z poczęciem potomka. Kiedy już wykona się badanie nasienia wyniki pokażą, co jest ewentualnie nie w porządku. Co ciekawe, w wielu przypadkach można wdrożyć leczenie, poprawić jakość spermy, na przykład poprawiając ruchliwość plemników czy ich ilość. Czasem też potrzebne są tylko niewielkie zmiany. Na przykład w przypadku tzw. leniwych plemników, które poruszają się zbyt opieszale, należy zastosować zdrowszą dietę i zadbać o zdrowszy tryb życia, by płodność wróciła. Dobry sposobem jest też stosowanie suplementów diety mających poprawiać płodność. Można po nie sięgać nawet profilaktycznie, gdy jeszcze nie pojawiły się żadne problemy. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach może to pomóc szybko osiągnąć wyniki, dzięki czemu można będzie uniknąć stresu, nerwów i skrępowania, jakie często towarzyszą mężczyznom podczas tego rodzaju diagnostyki.