Na jakie problemy może pomóc dieta sokowa?

Soki, szczególnie te świeżo wyciskane, z warzyw i owoców, to skarbnica witamin, minerałów i błonnika. Najlepiej, jeżeli zostaną przygotowane w domowej wyciskarce. Wtedy mają najwięcej wartości. Dlaczego warto sobie zrobić kilka dni diety sokowej i kiedy to uczynić?

Oczyszczenie organizmu i nowa energia

W niektórych okresach naszego życia, na przykład w zimie, podczas stresu czy świąt, jemy dużo i nie zwracamy uwagi na to, czy nie przesadziliśmy z tłustym czy też słodkim jedzeniem. Po takim ucztowaniu sprawdzi się dieta sokowa jako oczyszczenie. Trzeba wiedzieć, że organizm czyni naprawdę ogromny wysiłek podczas trawienia mięsa czy innych ciężkich potraw. Nie zawsze nam one służą.

Podczas diety sokowej całe ciało odpoczywa. W dawnych latach układ pokarmowy człowieka funkcjonował o wiele lepiej, było także znacznie mniej dolegliwości z nim związanych, dlatego, że ludzie robili w ciągu dnia o wiele dłuższe przerwy w jedzeniu. Obecnie jemy często i dużo. Dieta sokowa pozwala to przerwać.

Dieta sokowa a zaparcia

Jeżeli naszym celem jest pozbycie się zaparć podczas diety sokowej, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyposażyć się w wyciskarkę wolnoobrotową. Dzięki niej można cieszyć się o wiele zdrowszymi sokami niż te, które można kupić w sklepie. Soki wyciskane mają także zdecydowanie więcej błonnika z włókien roślinnych, które nie są trawione.

Żeby poradzić sobie z zaparciami wystarczy zastosować dietę sokową przez około 2 czy 3 dni. Jelita dzięki temu się oczyszczą. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli po tym czasie wrócimy do złego sposobu odżywiania się, problem także powróci. Dlatego, kiedy znowu zaczniemy normalnie jeść, trzeba bezwzględnie zostać przy kilku porcjach warzyw dziennie.

Jak powinna wyglądać dieta z soków?

Przede wszystkim nie może ona był długa. Może trwać jedynie do około 72 godzin, ponieważ w innym wypadku będziemy dostarczać sobie zbyt mało energii do normalnego funkcjonowania. To nie jest dieta odchudzająca, ale raczej zdrowotna.

Można ją przeprowadzać co jakiś czas dla unormowania ciśnienia, problemów z cukrem, cholesterolem czy też jelitami. Oczywiście w międzyczasie także trzeba odżywiać się zdrowo i nie zapominać o piciu dużej ilości wody każdego dnia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Kosmetyki