Trychologia to dziedzina medycyny, która stosunkowo niedawno zdobyła popularność. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jej temat, zwłaszcza że coraz szersze grono pacjentów kwalifikuje się do badań i leczenia skóry głowy i włosów.
Co to jest trychologia?
Trychologia należy do interdyscyplinarnych nauk, których przedmiotem działań są włosy oraz skóra głowy. Specjalista tej dziedziny bada więc i diagnozuje problemy związane z tymi elementami ludzkiego organizmu. Trychologia z każdym rokiem wzbudza coraz większe zainteresowanie pacjentów.
Warto podkreślić, że trycholog to specjalista, który działa zarówno w obszarze medycznym, jak i kosmetycznym. Oznacza to, że w zależności od potrzeb skupia się na czynnościach leczniczych lub na zabiegach związanych z pielęgnacją włosów. Ważnym celem pracy trychologa jest również profilaktyka.
Najczęstsze choroby włosów i skóry głowy
Do klinik (np. Trychologia Śląsk) zgłaszają się pacjenci z rozmaitymi dolegliwościami skóry głowy oraz pogarszającym stanem włosów. Najpowszechniejszy problem to łysienie o różnorodnym podłożu. Trycholog zajmuje się również osobami, u których kondycja fryzury uległa pogorszeniu wskutek urazu mechanicznego lub chemicznego.
Poza stanem włosów częstym problemem trychologicznym są choroby skóry głowy. Tu przede wszystkim wymienić trzeba łupież i łuszczycę. Trycholodzy pomagają także uporać się z łojotokowym zapaleniem skóry i nadmiernym przetłuszczaniem.
Trychologia Śląsk – o czym pamiętać przed wizytą?
Przed wizytą w klinice trychologii na Śląsku warto trzymać się kilku zasad, które pomogą specjaliście w ocenie stanu włosów i skóry głowy. Przede wszystkim konieczne są ograniczenia dotyczące pielęgnacji. Warto wstrzymać się z farbowaniem i innymi zabiegami kosmetycznymi przynajmniej tydzień przed spotkaniem ze specjalistą.
Na dobę przed wizytą należy zrezygnować z mycia głowy, gdyż produkty obciążą włosy i nie pozwolą na prawidłową diagnozę. Oznacza to, że niedozwolone jest również zastosowanie suchego szamponu. Nie można też stylizować fryzury za pomocą lakierów, pianek, lokówki czy suszarki.