Diagnostyczne urządzenie medyczne – dermatoskop

Większość z nas lubi kąpiele słoneczne, gdzie słońce ozłaca skórę, przez co poprawia się jej wygląd. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że nadmierne opalanie się prowadzi do przesuszenia skóry, powstawania zmarszczek, zapadania na alergie oraz skutkuje oparzeniami, spowodowanymi promieniowaniem UVB. Mimo że to promieniowanie jest groźne samo w sobie, o wiele więcej szkód może wyrządzić promieniowanie UVA, odpowiedzialne za zaburzenie pigmentacji skóry oraz rozwój nowotworów skóry.

Powszechne zmiany skórne

Pieprzyki, wypryski, wrzody, narośle czy jakiekolwiek inne zmiany skórne wymagają obserwacji, a w najgorszym razie zbadania przez specjalistę dermatologa. Na taką wizytę, pacjenci są kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu, który jako pierwszy może ocenić stan, podejrzanego według nas obszaru skóry.W diagnozowaniu z pewnością pomocnych jest wiele urządzeń medycznych, wśród których znajdziemy Dermatoskopy – narzędzia do bezinwazyjnego oglądania fragmentów skóry pacjenta.

Czym jest dermatoskop?

Dermatoskop jest rodzajem mikroskopu ze wbudowanym oświetleniem, dzięki któremu możemy obejrzeć fragment skóry powiększony aż dziesięciokrotnie. Urządzenie pracuje w dwóch trybach – pierwszy to z filtrem polaryzacyjnym, dzięki któremu odbite światło od skóry zostaje przez niego pochłonięte, a widoczny obraz staje się dużo bardziej wyraźny i łatwiej w nim wyodrębnić niepokojące zmiany; drugi to bez polaryzacji, gdzie okular jest pokryty specjalnym immersyjnym olejkiem, redukującym odbicie światła od skóry. Brak odblasku ułatwia postawienie diagnozy na oglądanym miejscu na skórze.

Badanie dermatoskopem jest nieinwazyjne i bezbolesne, ponieważ nie przyczynia się do żadnej zmiany struktury skóry. Lekarz, przy pomocy okularu wnikliwie obserwuje wybrany fragment skóry, pieprzyk czy podejrzaną krostkę, a oglądany, podświetlony obraz jest – dzięki powiększeniu – bardzo wyraźny i łatwiej zauważyć na nim niepokojące zmiany.

Dermatoskopy jako urządzenia medyczne znajdują zastosowanie podczas diagnozowania i późniejszego leczenia zmian skórnych. Kontrola urządzeniem powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku, a jeżeli jest to konieczne, nawet co trzy miesiące. Dzięki skutecznej kontroli można zauważyć zmiany w strukturze skóry już we wstępnym etapie tworzenia się niepokojących zmian chorobowych, co ułatwi diagnostykę i leczenie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie