Opaski uciskowe na żylaki – co dają?

Opaski uciskowe służą do kompresjoterapii. Takie leczenie poleca się osobom z żylakami czy chorobami żył oraz osobom starszym, z tendencją do obrzęków nóg. Opaski uciskowe na żylaki – co dają?

Kompresjoterapia – co to jest?

Terapia uciskowa to jedna ze starszych metod na leczenie problemów z żyłami. Jest jednak nadal stosowana, ze względu na swoją prostotę i skuteczność. Polega na stosowaniu uciskowych przedmiotów (np. opaski, rajstopy, podkolanówki), w celu przywrócenia czynności zastawek żylnych, poprawienia działania pompy mięśniowej czy zmniejszenia objętości krwi, która krąży w kończynach dolnych.

Kompresjoterapia prowadzi do szybkiego pozbycia się dokuczliwych obrzęków w sposób nieinwazyjny. Poza tym, poprawia elastyczność żył, pomaga z żylakami (zarówno tymi już istniejącymi, jak i osobom z predyspozycjami do ich powstawania).

Najczęściej spotykanymi przedmiotami do kompresjoterapii są opaski uciskowe. Można je dostać w praktycznie każdej aptece. Innym sposobem jest zakładanie specjalnych rajstop bądź podkolanówek z kompresją. Takie wyroby również można dostać w aptece lub w niektórych sklepach z rajstopami.

Opaski uciskowe na żylaki – jak stosować i jak wybrać odpowiedni model?

Opaski najlepiej zakładać tuż po obudzeniu się i po porannym prysznicu. W czasie zakładania opaski stopę należy kierować grzbietowo, nogę zgiąć w stawie skokowym. Bandażowanie opaskami zaczyna się od palców, potem idzie się coraz wyżej, w kierunku kostki. Stopę należy owinąć kilka razy. Należy pamiętać o podstawie kompresjoterapii – największy ucisk powinien być w okolicach kostki, a mniejszy wyżej. Opaski należy zdejmować w przypadku mocnego bólu i do kąpieli.

Moc opasek uciskowych powinno dobierać się indywidualnie, biorąc pod uwagę kondycję pacjenta. Bardzo duży ucisk (więcej niż 50 mmHg) stosuje się raczej w przypadkach cięższych np. przy obrzęku chłonnym. Pierwszy, najlżejszy stopień (18-25 mmHg) odpowiedni będzie dla osób, które borykają się z żylakami i przy mniejszych dolegliwościach. Drugi stopień (26-34 mmHg) pomoże na większe żylaki czy po przebytym zapaleniu żył. Dobór opasek powinno się skonsultować z lekarzem. To on najlepiej pokieruje i podpowie, czy kompresjoterapia to dobre rozwiązanie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie